Парите са за сметка на планираните в централния бюджет средства за наука, съобщи министърът на образованието Красимир Велчев на брифинг пред журналисти в сградата на Министерски съвет, цитиран от БТА.

Той уточни, че средствата ще се разпределят от ръководството на БАН диференцирано в зависимост от научните резултати.

До отпускане на средствата се стигна след поредица от протести на учените от БАН и след среща с премиера Бойко Борисов на 19 декември.

Министър Велчев обясни, че със споразумението МС и БАН се договарят да работят съвместно за по-силно обвързване на научната дейност и финансирането на БАН с конкретни обществено значими, секторни или институционални задачи, като същевременно ще започнат да се обсъждат и принципите за финансиране на Академията.

Образователният министър поясни още, че на МОН се възлага да изработи в сътрудничество с представители на научната общност механизъм за диференциран ръст на субсидията за стипендии на докторантите в зависимост от показателите от научната дейност и резултатите на научните организации и висшите училища.

Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски добави, че споразумението е свързано с подобряването на ефикасността на научните изследвания в България като цяло.

Той допълни, че отпуснатите 15 млн. лева ще бъдат разпределени съгласно постигнатите резултати от научните институти през 2017 г. на базата на критерии, които ще бъдат съгласувани с МОН и финансовото министерство.

"След много години на недофинансиране, тази сума е изключително важна в един момент, в който ние правим всичко възможно да задържим и развием научния потенциал на БАН", каза Юлиян Ревалски.

През ноември учените започнаха протести срещу недостатъчното финансиране в бюджета за догодина, а от централата на БАН бяха спуснати черни знамена.
По-късно Общото събрание на БАН излезе с обръщение към обществото под надслов "Повече няма да търпим!" и обяви исканията си. На 19 декември се стигна до споразумение за отпускането на допълнително 15 млн. лв., което спря планираните протести на учените от БАН.