Това става ясно от писмо, изпратено до премиера Георги Близнашки, финансовия министър Румен Порожанов и БНБ, съобщава БНР.

От финансовото министерство са потвърдили получаването на писмото, в което вторият по големина акционер в Корпоративна търговска банка заявява интерес към оздравяването ѝ заедно с вече познатия австрийски фонд EPIC и нов партньор - "Джемкорп" и "Фрешфийлдс".

Вчера одиторите на КТБ внесоха доклада си в БНБ.

От Оманския фонд настояват в рамките на тази седмица да се проведе среща с БНБ, но не коментират нито план за преструктуриране, нито предлагат конкретна сума за ликвидна или капиталова подкрепа за КТБ. Посочва се, че това може да стане ясно след като се видят резултатите от внесения вчера доклад на одиторите в БНБ.

Също така в писмото се настоява да има яснота каква може да бъде държавната помощ.

От Фонда подчертават, че незабавно трябва да се вземат мерки за да се запазят активите на КТБ и дъщерните ѝ дружества, както по време на периода на квестурата, наложена от БНБ, така и по време на преходния период, който би бил необходим.

Кого представлява ЕПИК?

Преди дни от БНБ обявиха, че австийският фонд ЕПИК не е представил документи, удостоверяващи, че представлява акционера Bulgarian Acquisition Company II S.a.r.L., Люксембург, дружество, косвено контролирано чрез други компании от Генералния държавен резерв на Султаната на Оман.
Към настоящия момент ЕПИК е представил мандатно писмо от Фонда на Генералния държавен резерв на Султаната на Оман (Фонда), който обаче не е пряк акционер в КТБ, казаха тогава от БНБ.

Също така мандатното писмо е подписано от лице, за което не е потвърдено, че има представителни права по отношение на Фонда, твърдят от Централната банка. В съобщението се посочва, че ЕПИК е представил в БНБ единствено редовни оторизационни документи, подписани от „Бромак ЕООД. Това дава основание на банката да смята, че ЕПИК представлява само Цветан Василев.

Вчера в сайта си Цветан Василев обяви, че кръгове в България целят да придобият активи на банката на безценица - такива били "Петрол", стъкларският завод "Рубин" и хотели.

Междувременно Европейският банков надзор обяви, че Българската народна банка и фондът за гарантиране на влоговете нарушават европейски закони.

В официалната препоръка Европейският банков надзор е помолил БНБ да гарантира на вложителите в КТБ и ТБ "Виктория" достъп до влоговете им, защитени по силата на Директивата гаранции на депозитите (DGS Directive) от 21 октомври 2014 г.