"По време на посещението си в САЩ миналата седмица президентът Румен Радев на няколко пъти подчерта стратегическото партньорство между България и САЩ. Когато обаче го попитаме каква е позицията му за Крим и трябва ли да защитаваме минските споразумения, той се дистанцира от ясен отговор. Само преди няколко дни държавният глава Росен Плевнелиев заяви, че Радев не е отишъл на приема на ЕС в Ню Йорк, а това е нашето европейско семейство", каза Цветанов в сутрешния блок на btV.  

И попита водещия Антон Хекимян:

"Ако вашата телевизия да прави прием, а вие да отидете на приема на Нова телевизия, как ще бъде възприето това?".

На отговора на журналиста, че това няма как да се случи, Цветанов обобщи:

"Няма да се случи, защото сте достоен, почтен и лоялен човек. Първо искате при вашето семейство да отидете".

По думите му Румен Радев два пъти е сменил позицията си за това кои изтребители са най-добрият вариант за купуване, а преди да стане кандидат за президент е бил приет допълнителен критерий, с който се дисквалифицират конкретни кандидати.

Цветанов допълни, че под "атаки срещу президента Радев" винаги се има предвид анкетната комисия в парламента, създадена за да провери процедурата за купуване на изтребители. Той настоя да изреди какво се е случило: 

"Превъоръжаването на армията у нас започва през 2010 г. Две години по-късно, връщайки се от Португалия, г-н Радев е изключително впечатлен от изтребителите F-16 и казва, че това е най-доброто, което може да се вземе за България. През 2014 г. той отива на посещение в Унгария, която е закупила "Грипен" след много скандали за корупция и вече е на мнение, че трябва да купим тези самолети.

През 2015 г. Радев си подава оставката демонстративно, тя му се връща и той остава на работа. Военният министър вече няма отношение към утвърждаването на тези процедури, то е функция на сегашния президент. Много важен момент настъпва през 2016 г.- един-два месеца преди включването в президентската кампания се въвежда един нов, осми критерий като примерна схема за разплащане. Тя дисквалифицира конкретен кандидат и ограничава възможността на правителството да проведе разговори с тримата участници".

За сигналите как да се гласува за ВСС 

Цветан Цветанов коментира и друг скандал. Той категорично отрече, че при гласуване на членовете на ВСС от парламентарната квота депутатката от ГЕБР Снежана Дукова е давала знаци и указания с вдигане на ръка, повдигане на очила и размахване на химикалка.

"В медиите имаше и същата снимка на Жельо Бойчев от БСП, струва ми се - смятате ли, че двамата могат да си партнират. Нормално е, когато техническите устройства не сработват, народните представители да дадат сигнал по някакъв начин на квесторите. Вече има квалифицирано мнозинство, няма контролирано гласуване", отсече зам.-председателят на ГЕРБ.

Той посочи поименно и една от номинираните от партията.

"Вие знаете ли коя е Вероника Имова? Вероятно тя ще бъде най-добрият член на ВСС. Вместо да бъдете информирани, занимавате хората дали Снежана Дукова е показвала как парламентарната група на ГЕРБ да гласува за членовете на ВСС. Разглеждайте ВСС като цялостен орган", допълни Цветанов.

Той обаче изрази недоволство, че се говори за ВСС и парите на магистратите, вместо обществото да се концентрира върху съдебната реформа и въпроса защо Евелин Банев - Брендо вече 20 години не може да бъде осъден в България. 

Накрая Цветан Цветанов коментира и отношенията с партньорите в кабинета.

"Не сме провеждали политически срещи с коалиционните си партньори заради ангажираност”, отговори Цветанов на думите на вицепремиера Валери Сименов, че диалогът между "Обединени патриоти" и ГЕРБ напоследък не е особено активен и пропорциите в участието на партиите във властта са нарушени.