В турската столица тя ще проведе преговори най-напред с министър-председателя Ахмет Давутоглу, а по-късно и с държавния глава Реджеп Тайип Ердоган.

Основна тема при разговорите на днешната среща ще бъде ограничаването на бежанския поток към Европа и помощта, необходима на Турция, за да се справи със задачата.

Главната тема на разговорите ще е движението на бежанците към ЕС и мерките, които властите в Анкара следва да приложат, за да го ограничат.

Потоците от нелегални мигранти през територията на Турция трябва да бъдат спрени, заяви на 22 януари в Берлин Ангела Меркел на съвместна пресконференция с Ахмет Давутоглу.

Тогава Давутоглу каза, че Турция прави всичко по силите си, за да прекъсне нелегалната миграция към Европа, но ще продължи политиката си на отворени врати за бежанците, бягащи от гражданската война в Сирия.

На 18 октомври миналата години Ангела Меркел пък бе на официално посещение в Турция, където кризата с мигрантите отново бе водеща в разговорите.

Планът за действие, който предвижда ЕС да отпусне три милиарда евро на Турция, беше изработен в края на миналата година. В замяна Анкара трябва да осигури по-добра защита на границата си.

Турските власти обаче подчертаха, че отпуснатата от Брюксел сума няма да бъде достатъчна, за да справят с бежанската криза.

С настъпването на по-меки метеорологични условия тази пролет, европейците се страхуват от нов пик на миграцията, след като над един милион мигранти дойдоха в Европа през 2015 г., каза преди седмица Марк Рюте, премиер на Холандия, която председателства ЕС. До края на зимата трябва да спре потокът от мигранти към Европа, категоричен бе той.

От ООН обаче не виждат условия за намаляване на бежанския приток.
Знаем, че потокът се засилва през лятото, "така че нямаме основания да смятаме, че към края на тази година няма да има 1 милион (новодошли)", посочи говорителят на Международната организация по миграция Джоел Милман.

Френският президент Франсоа Оланд, германският канцлер Ангела Меркел и председателят на Европейския парламент Мартин Шулц обсъдиха бежанската вълна към Европа и евентуалното излизане на Великобритания от ЕС на неофициална вечеря в Страсбург, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Двамата обсъдили конфликта в Сирия и по-конкретно офанзивата на правителствените сили срещу Алепо, по повод която изразили сериозно безпокойство.

Оланд и Меркел постигнали пълно съгласие прилагането на плана за действие на ЕС за бежанците да стане приоритет.

През лятото на 2015 г. Меркел отвори границите на своята страна за сирийците, които бягат от гражданската война, но е подложена на засилващ се натиск да ограничи притока на мигранти. Над един милион мигранти пристигнаха миналата година в Германия, отбелязва Ройтерс.

Проучване на общественото мнение, публикувано миналата седмица, показа, че подкрепата за Меркел е достигнала най-ниското си равнище от 4 години и половина. Над 80 на сто от германците се съмняват, че нейното правителство контролира бежанската криза.

КРЪСТОСАН ОГЪН: Ще се разпадне ли Шенген заради бежанците?