Пред Нова телевизия вицепремиерът Томислав Дончев обясни, че има уговорка следващите седмици да се води разговор между коалиционните партньори за промените в пенсионната реформа.
Ако се постигне съгласие, ще бъде издадена наредба за прилагането на закона.

Донев призна, че предложението е предизвикало много скандали, но било добре, когато има различни гледни точки и спор. Гласуваната в петък поправка предвижда новопостъпилите на пазара на труда да имат една година, за да решат къде да се осигуряват за втора пенсия, а ако не го сторят, вноските им автоматично минават в НОИ.

"А и няма решение, което да се радва на еднозначен консунсус",
коментира той.

Вчера стана ясно, че ГЕРБ и Реформаторският блок ще проведат бързи вътрешнопартийни консултации, след което ще има поредица от експертни разговори за пенсионния модел.
Радан Кънев (РБ) обяви, че до приемането на общо политическо решение наредба по приложението на спорните текстове няма да бъде издавана и те няма да произведат правно действие.

Дончев обясни, че предложението е събрало критики в три посоки - начина, по който е взето – бързо, второ - лимитирания срок ограничава правата и трето – реверсивността (прехвърляйки се от фонд във НОИ, дали имате право да направите обратното).

Според него не е съвсем основателен упрекът, че решението е взето прекалено бързо – само за една седмица. Той добави, че подобно решение било дискутирано в предизборната програма на ГЕРБ.

"Предвид ситуацията, ако се бяхме отдали на 4-месечна дискусия, сега щеше да е трудно или почти невъзможно каквото и да било решение да се вземе. Тук темата се оказа нервозна, имаше емоционални реакции от различни гледни точки, дори и опити за натиск", добави Дончев.

От думите му стана ясно, че натискът е бил предложените от ГЕРБ промени в осигурителната система да бъдат изтеглени. Той идвал заради "засегнати интереси".

ПФ: Против тази реформа сме


Съпредседателят на коалиция „Патриотичен фронт НФСБ и ВМРО” Валери Симеонов коментира за "Фокус", че са против против предлаганата пенсионна реформа.

„Аз лично направих изказвания и със самото си гласуване показахме категоричното си несъгласие за този прибързан и от наша гледна точка доста нечистоплътен начин за отнемане правата на частните пенсионни фондове да съществуват", обясни той.

Според него това е посегателство върху различната база, върху която се изграждат пенсионните фондове - едната е на държавна база, а другата - на частна основа.
Според ПФ това е свързано с посегателство върху частната собственост.

"На българите им се дава право да се прехвърлят в рамките на една година към солидарния фонд, който е държавният, без да имат такова право да се прехвърлят впоследствие обратно. И това нещо да се нарича демокрация, това да се нарича свобода на избор-просто е гавра, манипулиране на средства", каза още Сименов.

По думите му единствената стабилност, единствените доходи носят частните фондове, в които има 7 млрд. лв.

Според него тепърва ще се разраства този проблем и това е само началото на една пенсионна криза.

"Не дай си ,Боже, това да разклати и държавата, защото е възможно да стане това”, каза Симеонов.

На въпрос реален ли е бюджетът за 2015 година, отговори, че един бюджет се преценя дали е реален в края на годината:

„Ако питате министър Горанов, той самонадеяно ще се завърти на пета и ще каже“ Много добър бюджет“.

В събота Радан Кънев коментира, че с решението от петък за фондовете е настъпила "малка политическа криза" в коалицията.

Финансовият министър Владислав Горанов каза, че дори и да се случи така, че по някаква причина някакви средства се прехвърлят от Универсалните пенсионни фондове, към държавното обществено осигуряване, спокойно могат да бъдат вкарани в Сребърния фонд, за да е ясно, че те никога нямат да бъдат пипани.
Тези пари ще бъдат използвани единствено и само за изплащането на пенсиите, обясни Горанов.

Вчера Мая Манолова от БСП призова да бъде сезиран Конституционният съд заради решението пенсионните вноски да бъдат преместени от частните фондове в НОИ.

Анкета: Къде да отива вноската ви от втория стълб?