В съобщение, публикувано на сайта на КЕВР, се казва, че в краткосрочен план предстои министрите на енергетиката, на финансите и на икономиката съвместно да издадат Наредба за намаляване на тежестта, свързана с разходите за енергия от възобновяеми източници.

Един от водещите принципи при изпълнение на регулаторните правомощия на комисията при ценовото регулиране е осигуряването на баланс между интересите на енергийните предприятия и клиентите, посочва КЕВР.

Във връзка с това комисията счита, че в хода на административното производство следва да бъдат отчетени важни обстоятелства и действия, резултатите от чието предстоящо финализиране биха могли да окажат влияние върху формирането на цените в сектор "Електроенергетика", се казва в решението на комисията.

Решението трябваше да бъде взето още в петък, но комисията го отложи за днес. Като причина от КЕВР изтъкнаха, че поправката, приета ден по-рано от Народното събрание, все още не била публикувана в Държавен вестник и ако Комисията излезе с решение, то ще бъде нищожно от правна гледна точка. Промените в Закона за енергетиката бяха обнародвани в ДВ на 27 юни.

Миналата седмица Народното събрание даде зелена светлина за промяна на регулаторния период. Законопроектът бе внесен от депутати от ГЕРБ и Реформаторския блок. Предложението предвижда ценовият/регулаторният период, който приключва на 30 юни 2015 г. за цените на дружествата в сектор "Енергетика" и "Топлоенергетика", да може да се удължи със срок до един месец, считано от датата на изтичане на периода.

Изрично бе подчертано, че КЕВР може да не се съобрази с препоръката на политиците.

Ако КЕВР до 30 юни 2015 г. се произнесе с решение за утвърждаване на цените в
сектор "Електроенергетика", то решението няма да отразява целите и правилата на посочената наредба, свързани с предоставянето на помощ за намаляване на тежестта при разпределение на разходите, произтичащи от задълженията за
изкупуване на електрическата енергия, произведена от възобновяеми източници, се казва още в съобщението на КЕВР.

КЕВР очаква оповестените от изпълнителната и законодателната власт действия да създадат в срок до един месец възможности за намиране на резерви за оптимизиране на разходите, съответно на цените на електрическата енергия.