Предложението за изслушването му беше направено от депутата от Коалиция за България Ангел Найденов и бе подкрепено в пленарна зала, съобщи "Фокус".
Опозицията попита министъра за формирането на цените на топло- и електроенергия.

„Проблемът, с който днес се сблъскваме, е проблем не от сега, а от 10 години. Ценообразуването е проблем от 10 години. Проблемът за това кои централи се включват в микса за ценообразуването е проблем не от днес”, заяви Добрев.
Той уточни, че в микса са включени централи, които продават на висока цена. Според него проблем е и това, че ДКЕВР не се интересува достатъчно от това на какво основание ЕРП-ата искат одобряване на представените инвестиционни разходи.

„Някой трябва да обясни как се формира таксата за кафява енергия, как се формира такса за невъзстановяеми разходи. Защо ние ще плащаме държавната вересия?", ядоса се Петър Курумбашев.
Той попита още докога „Топлофикация” ще трупа задължения.
„Някой трябва да обясни защо по време на управлението на столичния кмет Бойко Борисов събираемостта на „Топлофикация София” пада от 70 на 50%”, заяви Курумбашев.

"Има много въпроси, на които трябва да отговори бившият председател на ДКЕВР", отвърна му Добрев. Според него Ангел Семерджиев трябва да обясни  защо три толкова скъпи ТЕЦ-а продължават да съществуват в микса. „Регулаторът е независим орган и аз нямам правомощие да го контролирам. Аз съм разговарял с бившия председател и съм настоявал да се извадят тези три ТЕЦ-а от микса, защото с тях се повишава цената за крайния потребител”, каза министърът. Става въпрос за ТЕЦ "Марица Изток 3", и ТЕЦ "Варна", и ТЕЦ "Брикел".
Именно по настояване на Добрев Семерджиев подаде оставка.

Кафявата енергия я е имало и по ваше време, заяви още Добрев в отговор на Курумбашев.
Трупат се дългове на „Топлофикация”, заради ниска събираемост. Така се товари и „Булгаргаз”. Работи се за повишаване на събираемостта на „Топлофикация”-София”, добави министърът.

Има основание да се развалят договорите с ЕРП-ата, настоя пък лидерът на „Атака” Волен Сидеров.
„Дружествата трябва да се одържавят. Трябва да се контролира цената на тока. Никаква либерализация на пазара”, категоричен бе той и попита Делян Добрев дали ще развали договорите с енергодружествата.
„Въпросът с продажбата на българското енерго на две чужди държавни дружества – на Чехия и на Австрия, го поставям не от днес, а от 2003 г.", подчерта националистът.

"Още от 2010 г. има проверка на ДКЕВР, която установява множество нарушения в ЕРП-ата. Този доклад не е бил оповестен публично и е бил скрит. Шефът на ЧЕЗ получава 100 000 лв. заплата. Шефът на Е.ОН (бивш собственик на едно от ЕРП-тата) получава 100 000 лв. заплата. Тези мениджъри показват с тези доходи, че те са колонизатори", допълни Сидеров. Според него ЕРП-ата са били продадени на цена по-ниска от цената на кабелите.
От „Атака” внесоха в деловодството на Народното събрание проект за решение за възлагане в едномесечен срок правителството да предприеме действия за отнемане на лицензиите на ЧЕЗ, ЕVN и Енерго-про.

"В момента законът не позволява всяка година да се прави одит на ЕРП-ата. Ако се внесе такава промяна, аз ще я подкрепя", заяви Добрев. „Не само ЕРП-ата, а на такъв контрол трябва да подлежи и системният оператор, както и всички централи, които влизат в микса на енергията. Всички по веригата, по която се формира цената за крайния потребител, трябва да подлежат на ежегодни проверки”, допълни министърът.
Според него глобите може би са малки, но те могат да станат по-големи с промяна на законите.

Високите сметки за ток през декември взривиха общественото недоволство срещу 3-те електроразпределителни предприятия (ЕРП). От компаниите обясниха, че по-високите сметки са заради по-дълъг период на отчитане, по-студеното време и повечето почивни дни през декември. Аргументите им обаче не успокоиха потребителите, чиито сметки се оказаха двойни. От БСП пък лансираха идеята за национализиране на ЕРП или развалянето на договорите с тях. Вчера премиерът Борисов и министър Добрев обявиха, че се готви нова методика, по която ДКЕВР ще изчислява цената на тока.