Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова на пресконференция за основните приоритетите от управленската програма на правителството в сектор „Енергетика“ за периода 2017-2020 година.

По нейните думи и по проекта за изграждане на газоразпределителен център на територията на България се работи с ЕК още от края на 2015 година. ЕК го подкрепя безапелационно, преди броени дни е получено писмо, в което комисар Мигел Каниете заявява подкрепа за този проект.

Петкова припомни, че Комисията е предоставила финансиране за предпроектното проучване и допълни, че то ще даде отговор на няколко важни въпроса, свързани с чисто техническата част на концепцията, ще се даде яснота и за финансовите параметри на проекта.

„Забавихме се известно време с възлагането на обществената поръчка, защото искахме от ЕК да ни бъде дадена възможност за промяна на параметрите“, коментира Теменужка Петкова.

„ЕК даде зелена светлина и в момента се променя техническото задание на обществената поръчка“, уточни тя. „Надяваме се в рамките на 6 до 7 месеца процедурата по подготовката на проучването да бъде приключена, което ще даде по-нататъшно развитие на този изключително важен проект“, каза още министърът.

Според Петкова най-важният приоритет в сектора е гарантирането на енергийната сигурност на страната.

По думите й ще продължат проучванията в дълбоко Черно море. В изключително напреднала фаза са проучванията на блок Хан Аспарух, очакваме съвсем скоро да бъден даден старт на втория проучвателен сондаж, каза Петкова.

„Приоритетите ни до голяма степен продължават това, което успяхме да постигнем в сектора в рамките на предишния управленски мандат. Поехме сектора в изключително тежко финансово състояние, буквално във финансов колапс“, коментира Теменужка Петкова.

„Изключително важен елемент от енергийната сигурност на страната е изграждането на междусистемните връзки на България със съседните страни. Това са интерконекторите с Гърция, Сърбия, Турция и построената вече връзка с Румъния“, посочи министърът.

Според него без изграждането на липсващата инфраструктура няма как да гарантираме възможност за диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ, няма как да се гарантира и енергийната ни сигурност.