Това каза ръководителят на разкопките проф. Казимир Попконстантинов. Съществува вероятност единият от монасите да е Тома - приносителят на мощите на Йоан Предтеча, които бяха открити преди 5 години.

Тогава екипът на проф. Попконстантинов се натъкна на реликварий с мощи и надпис, според който човекът, донесъл светинята, се казва Тома. Изследователите попадат на гробницата при проучване на терена северно от олтарната част на базилика от края на IV и началото на V в. Разкрита е на дълбочина 3,50 м от съвременния терен, съобщи 24 часа.

Откритието няма паралел не само у нас, но и в Палестина и Сирия, където бихме могли да очакваме, защото първата базилика на манастира има много близки паралели с църквите в Сирия, известни като сирийски тип базилика. Малко известен факт е, че в днешните български земи и по Западното Черноморско крайбрежие още през V-VI в. има голямо заселване на сирийско население. Патриаршеският манастир “Св. Йоан Предтеча” на остров Свети Иван е и най-големият и най-древният запазен островен манастир от V в. в цялата акватория на Черно море. Археологическите проучвания през 2015 г. помогнаха да доизясним неговата ранна история”, разказа проф. Попконстантинов.

Той и колегите от екипа му доц. д-р Росина Костова и Милен Николов, директор на бургаския музей, установяват, че разкритата гробница с размери 2,80 на 1,80 м е изградена едновременно с базиликата, плътно до северната стена на олтарната част.

След окончателното проучване установихме, че по начина на изграждане тя се откроява от всички останали известни у нас гробници от този период. Основата ѝ е облицована с 18 керемиди с еднакви размери, поставени една до друга по четирите стени. Над тяхната височина започва сводовото оформление на покривната част. Подът на гробницата е застлан с керемиди със същите размери, допълва професорът.

Върху пода археолозите намират два скелета, положени на 40 см един от друг, и близо 40 железни гвоздея от скрепването на дървените ковчези. След направен антропологичен анализ от гл. ас. Виктория Русева става ясно, че в северната част е погребан мъж на възраст между 50-60 г, а в южната - мъж на 45-50 г.

Екипът, изследвал гробницата, предполага, че тя, както и първата базилика на острова са градени едновременно и са разрушени от силно земетресение. Заедно с тях най-вероятно са разрушени и останалите манастирски сгради.

Това бедствие е принудило монашеското братство да отслужи молебен, да отправи т. нар. умилостивителни молитви, смятат археолозите.

 Костен материал от двамата монаси ще бъде изследван в Оксфорд и Копенхаген - в лабораториите, извършили изотопен и ДНК анализ на откритите мощи на св. Йоан Предтеча през 2010 г. 

“Вече сме твърдо убедени, че първият манастир е разрушен не от нашествия, а от това природно бедствие. И ние, и колегите от чужбина сме силно впечатлени от откритието - гробница на основатели на манастир, и то единият най-вероятно Тома, не е откривана по време на археологически разкопки”, споделя проф. Попконстантинов. 

За първи път в библейската и християнска археология се откриват мощи на св. Йоан Предтеча в археологическа среда