Изводът е от годишното изследване за развитието на регионите в България на Института за пазарна икономика, съобщава БНР.

Следкризисното възстановяване предстои за 19 от областите на страната, а за една трета от регионите икономически напредък няма, коментира главният икономист на института Десислава Николова от ИПИ.

Това, което виждаме за София е, че София вече е Европа, допълни икономистът.

София няма нищо общо с останалите области в страната по БВП, отбеляза още експертът. В столицата се произвежда около 40 процента от БВП на страната и този дял продължава да расте, показват изчисленията на ИПИ.

В столицата на глава от населението БВП е равен на средноевропейския към 2014 година, но това изобщо не може да се каже за по-голямата част от страната, където са достигнати към момента между 20 и 40 процента от средноевропейските нива на доходите.

Към 2014 г. БВП на човек в София е близо 25 000 лв., а в най-слабо развитата област - Силистра, БВП е по-малко от 6000 лв. на човек.

Югозападният и Югоизточният район отчитат реално производство, което е с 2-3 на сто по-високо от предкризисното. Интерес представлява Област Пловдив, която бележи бърз ръст - съвкупното производство е близо 9 процента над нивото на предкризисната година. Това се дължи на огромните инвестиции, които привлича регионът, отбеляза по-късно на пресконференция Николова, предаде БТА.

В дъното на класацията за пета поред година остават Разград и Силистра, както и регионът на Северозапада. Там темповете на растеж вече трудно могат да се възстановят.

Това изоставане се отнася и за икономиката, и за социалното им развитие, там инвестиции общо взето няма, трудовият пазар е в изключително тежко състояние, там и хора вече почти няма. И, за съжаление, в тези области според нас вече е достигната една критична точка, отвъд която бърз темп на растеж много трудно може да бъде достигнат, каза Десислава Николова.