Това стана по предложение на депутати от "БСП лява България". От БСП искаха проверяваният период да е от 1 май 2011 г. до 30 април 2016 г., но мнозинството в залата прие по-краткия срок, предложен от Комисията по бюджет и финанси.

Сметната палата трябва да извърши одитът от 1 юли 2016 г. до 31 декември 2016 г. и да внесе окончателния доклад по него в Народното събрание до 31 януари 2017 година.

От името на вносителите Жельо Бойчев от БСП заяви, че в последните години е имало множество сигнали за нередности в управлението на столичния градски транспорт.

Според него мнозинството има редица притеснения от това какво ще открие Сметната палата.

„Нямаме притеснения от това какво ще излезе от одита на Сметната палата, защото там няма закононарушения, които да ни притесняват”, отвърна председателят на Комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова.

Александър Ненков от ГЕРБ , пък бе категоричен, че ЦГМ е едно от най-прозрачните дружества до момента.

Преди дни СГП се самосезира по изнесена в медиите информация за бившия изпълнителен директор на ЦГМ в столицата. Кметът на София призова за проверка и Сметната палата.

На 22 април кметът на София Йорданка Фандъкова поиска цялото ръководството на ЦГМ да депозира оставки заради скандала със съмнителната обществена поръчка за 60 спирконавеса за столичния градски транспорт.

Заради това и зам.-кметът на столицата Любомир Христов, който отговаря за този ресор, също подаде оставка. Оставка подаде и депутатката Ирена Коцева, чийто мъж е собственик на фирмата, изпълнявала обществената поръчка.

Димитър Байрактаров от ПГ на ПФ също се съгласи с Менда Стоянова. Александър Ненков от ГЕРБ обяви, че групата му ще подкрепи решението за възлагане на одит и допълни, че ЦГМ е едно от най-прозрачните дружества до момента.