Това пише днес „24 часа” в подробно проучване за т.нар. „излишна зимна смърт”.

Зимата увеличава смъртността по цял свят - в западноевропейските държави средно с 10-15%, в Китай - с около 40%. Поначало тежката зима води до повече фатални случаи в по-бедните държави.

У нас по климатични норми най-студен месец е януари. С малки изключения (когато е бил нетипично по-топъл) той е и месецът с най-висока смъртност. Това показват данните на НСИ за последните 15 години с окончателно обработени сведения по месеци.

За целия период най-малко българи се разделят с живота през септември. Като се сравнят максимумите и минимумите в траурната статистика след 2000 г., се вижда, че разликата между тях е средно 45 процента.

Най-малко е било януарското увеличение на смъртността през 2014 г. - 28%. А най-драстично през 2000 г. - 81%. Тогава през януари са починали 13 966 души, а през септември 7711. В същата година януари е бил средно с 4 градуса по-мразовит от нормата.

Януари 2017 г. е най-студеният за последните 53 г., обясни метеорологът от ТВ-МЕТ Симеон Матев. Предварителните изчисления показват, че той ще е с 6 градуса по-студен от средномесечната норма.

Факторите, които са генерално свързани с т.нар. излишна зимна смърт, според изследователите включват нисък БВП, бедност, недостатъчни национални разходи за здравеопазване и профилактика, невъзможност за поддържане на температурен комфорт в дома и др.

Но също така влияят застаряването на населението, физиологичните реакции, по-големият сърдечносъдов риск и сезонни болести като грип, пневмонии, измръзвания, фатални травми при падане.

Непосредствената основна причина за високата зимна смъртност са сърдечносъдовите и респираторните заболявания. Особено при по-възрастните хора и тези с хронични здравословни проблеми.

Отделно поне 15 трагични случая с премръзнали до смърт хора има в България тази зима.

- - -
Пълният текст на проучването е публикуван тук