Това става ясно от списъка с волеизявленията за цесии и прихващания, публикуван от синдиците на банката.

Цесии за повече от 129 милиона лева е поискала БТК след затварянето на Корпоративна търговска банка (КТБ), съобщи БНР.

Фирмата на Цветан Василев "Бромак" е поискала цесия за повече от 41 милиона евро, става ясно от публикувания списък. В него се виждат имената на две банки с български собственици, застрахователни компании и други.

Сред държавните компании - "Булгаргаз" е дал волеизявление за цесия от 12 милиона лева, а "Българският енергиен холдинг" - за 25 милиона лева. "БДЖ - Товарни превози" са поискали две цесии - за 2,5 милиона лева и за малко над 660 000 евро. Дружеството "Дунарит" е направило огромен брой прихващания за десетки милиони левове.

Фирмите на Гриша Ганчев "Елит Петрол", "Литекс моторс" и "Нафтекс петрол" също са заявили прихващания за десетки милони левове.

При физическите лица правят впечатление цесиите на Николай Владимиров Петров, които са две, а общата им стойност надхвърля 5 милиона лева, а Никола Сумкаджиев е дал волеизявление за цесия от 2,5 милиона лева.

Александър Сталийски е с цесия и прихващане за 20 млн. лв. и 3,3 млн. евро, а бившият прокурор Роман Василев с три цесии за 540 хиляди лева. 

В списъка има още няколко души, които са поискали цесии за няколко милиона лева.

Нито една цесия, заяви адвокат Иван Тодоров пред БНТ, не може да бъде атакувана в съда, тъй като е отношение между трети лица - вложител продава част от депозита си над гарантирания минимум на някого - физическо лице или фирма, при което КТБ няма отношение.

Не така, обаче, стои въпросът с прихващанията. "И когато ги придобият на половин цена, те стават едновременно и длъжници на банката, но едновременно с това са и кредитори на банката, защото имат вземане към банката, което им е продадено.

И когато едновременно имаш и вземане, и задължение - ти го прихващаш. И казваш - ето, аз ти дължа 1 милион лева, но аз имам от теб да взимам 1 милиона лева - нищо не ти дължа повече", каза адвокат Тодоров.

Само че законовите промени, с които депутатите решиха, че прихващанията след датата на несъстоятелността на КТБ, са нищожни, не важат със задна дата. Тоест - към юни 2014 г.

Потърпевши, според Тодоров, накрая ще бъдат вложителите с депозити над гарантираните 190 000 лева, които искат да заведат дело срещу КТБ, но не могат.
*Цесията е договор, с който кредиторът по едно вземане го прехвърля на трето лице. Най-често при цесиите се изкупуват дългове, но при случая с КТБ се купуват депозити.

Ще опазят ли синдиците имуществото на КТБ?