Същевременно парламентът заобиколи искането на гласоподавателите за имигрантски квоти, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

Депутатите от месеци се опитват да намерят решение, което да зачита резултата от референдума по този въпрос от 2014 година, когато малко мнозинство подкрепи идеята за по-строги ограничения на имиграцията, отбелязва ДПА. В същото време парламентът искаше да избегне нарушаване на споразумението с ЕС, което гарантира свобода на придвижване на работещите.

След като парламентът прие новия имиграционен закон, вниманието сега е насочено към реакцията на ЕС. Досега Брюксел не прояви особена гъвкавост по въпроса за свободното движение на хората - принцип, който е основен за достъпа на Швейцария до единния европейски пазар. Новият закон ограничава имиграцията само косвено.

Отсега нататък компаниите трябва да набират кадри сред безработните, които вече са в Швейцария, а не толкова да наемат от чужбина. Правилото се отнася за региони и бизнес сектори с високо равнище на безработица.

Близо 1,4 милиона граждани на ЕС живеят в Швейцария, а още 365 000 пътуват всеки ден за работа от съседни държави, посочва Ройтерс.

Приемането на закона открива възможност Швейцария да разшири правото на свободно движение на хора, което да обхваща и най-новата членка на ЕС Хърватия. Това пък ще възстанови достъпа на страната до европейската програма "Хоризонт 2020", която финансира научни изследвания.

Приетият от Швейцария нов закон за ограничаване на имиграцията "отива в правилната посока", след като не определя квоти за гражданите на Европейския съюз, които могат да работят в страната, заяви днес Европейската комисия, цитирана от Ройтерс.

"Добър знак е, че законът няма за цел да налага квоти за свободното придвижване на граждани на ЕС и не предвижда ограничаване на техния достъп до работа в Швейцария, противно на това, което беше в първоначалния проект на текста", заяви на пресконференция говорителят на ЕК Маргаритис Схинас.

По думите му ЕС възнамерява да поддържа близък диалог с Швейцария за прилагането на закона и ще продължи своя анализ през следващите няколко дни, като също така се консултира с 28-те страни членки на общността.