Полетът е бил рамките на операция на френските митници, която се провежда през последните пет месеца за наблюдение на маршрутите за нелегален трафик, включително на хора и наркотици.

Френският министър на отбраната Ив льо Дриан съобщи, че трима от загиналите са били служители на министерството на отбраната, а двама - на частната компания CAE, която е собственик на самолета.

Започнало е вътрешно разследване на катастрофата.

Двумоторният самолет "Феърчайлд метролайнер" е бил под наем от Люксембург и е трябвало да лети за либийския град Мисрата. Машината е била регистрирана в САЩ, посочва Асошиейтед прес. Полетът е бил вписан като местен и самолетът е трябвало да се върне в Малта до няколко часа, без да каца в трета страна.

"Официалната информация, снимковият материал и свидетелските разкази, включително на трима военнослужещи от Малтийските въоръжени сили от близко разположени казарми, както и на двама пилоти от гражданската авиация ясно показват, че преди удара в земята не е имало експлозия", заяви правителството във Валета.

Очевидци казаха, че са видели самолетът да излита и да се издига, след което изведнъж той се наклонил надясно, рязко се насочил надолу и се запалил. Бордова камера е запечатала момента в който самолетът пада и се разбива на автомобилен път в района на летището.

Всички полети от и за единственото летище на Малта бяха преустановени за около четири часа.

Първоначално беше съобщено, че полетът е бил по линия на граничната служба на ЕС Фронтекс, но върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини опроверга това твърдение в няколко отделни съобщения в Туитър.
В. "Таймс ъв Малта", цитиран от ДПА, съобщи, че военният самолет бил взет под наем от Люксембург за използване от Фронтекс.

Говорителят на Европейската агенция за гранична охрана Кшищоф Боровски обаче отрече машината да е била наемана от Фронтекс. Организацията не потвърди, че нейни служители са били на борда на малката турбовитлова машина, предаде Ройтерс.

По-късно и говорител на Европейската служба за външна дейност заяви, че на борда на катастрофиралия самолет не е имало служители на ЕС, както и че машината не е била наета за извършването на мисия на ЕС. Допълва се, че върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини следи новините около катастрофата и изразява съболезнования на семействата на жертвите.

Това е най-тежката самолетна катастрофа в Малта за последните 40 години, отбелязва ДПА. Международното летище се използва за полети за наблюдение до Либия заради географската си близост.