В доклада се казва, че бургаската рафинерия е ощетила с над 1 млрд. лв. държавата, като е завишавала цените на горивата за потребителите и е облагодетелствала руския собственик. Това ставало чрез включване в производствените разходи на цената на суровия петрол сорт "Брент", вместо тази на внасяния за преработка в "Нефтохим" сорт "Урал", който е по-евтин.

"Разпространеният документ изобилства от неверни сведения и интерпретации, които допълнително деформират истината. Разпространението на сведения, които не отговарят на истината и накърняват бизнес репутацията на компанията, е наказуемо в съда. "Лукойл Нефтохим Бургас" има намерение да защитава бизнес репутацията си с всички допустими законови средства, включително пред българския съд, а при необходимост – извън страната", заявиха днес в опровержение от компанията.

Оттам уточняват, че внасяният нефт тип Urals, който е основна суровина за преработка от "Лукойл Нефтохим Бургас" АД, се закупува от "Лукойл Нефтохим Бургас" на пазарни цени. Тези пазарни цени са нито по-високи, нито по-ниски от тези, по които друга рафинерия, намираща се на територията на Европейския съюз, заплаща за доставяния нефт тип Urals, подчертават от компанията.

В доклада цената на доставяния нефт Urals за "Лукойл Нефтохим Бургас" АД и вносът й, който е направен на територията на България, се съпоставя с котировката Br dtd. Всъщност, ценовата формула на доставяния нефт Urals е обвързана с котировката Ur rcmb. Котировките Br dtd и Ur rcmb представляват публикации на международно признат и използван в търговията с нефт и нефтопродукти борсов бюлетин Platts.

През последните няколко години Ur rcmb е с около 1 долар на барел по-евтин от Br dtd. Ur rcmb включва стойността на суровия нефт и транпортните разходи от пристанище Новоросийск през Бургас.
Ценовата формула на доставяния нефт Urals на "ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас" включва отстъпка от котировката Ur rcmb, защото се редуцира стойността на транспорта от Бургас, се казва още в съобщението.

"Това още веднъж доказва, че рафинерията купува нефт по пазарни, а не по завишени цени. На база статистика за последните 2 години средната стойност на: котировката Br dtd = 86, 737 долара на барел; котировката Ur rcmb = 85,789 долара на барел; средно доставна цена на нефт Urals до пристанище Бургас, включително всички разходи = 85, 680 долара на барел. Тези факти са публикувани и достъпни за широката общественост", заявиха още от "Лукойл". 

Костов: Да покажат договорите

Ще приемем с благодарност всяка посочена неточност в данните ни, а дали има такава, може да се разбере, ако "Лукойл" предостави копия от договорите си за внос на суров петрол, коментира по-късно Костов пред 0FFNews.

Той призова председателя на УС на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД Сергей Андронов да предостави на Лабораторията към НБУ копия от всички договори за внос на суров петрол от 01.01.2006 до 31.12.2014 г. и взетите счетоводни операции по тях.

"Ако това не бъде направено, основателните ни съмнения ще останат. Те следва да бъдат потвърдени или отхвърлени от щателна проверка по документи на упълномощените за това български власти", добави Костов, който подчерта, че е забелязал интересно несъответствие в стил "гузен негонен бяга".