НАТО осигури политическо прикритие на Анкара в инцидента с унищожаването на руски самолет Су-24 в Сирия от турски самолети и носи отговорност за него, заяви постоянният представител на Русия в Алианса Александър Грушко, цитиран от ТАСС и БТА.
Той направи изявлението си в коментар на изявлението на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, че "Русия и НАТО са обсъдили инцидента със самолета Су-24".

"Наистина разговарях с първия заместник на генералния секретар Алекзандър Вършбоу за инцидента със Су-24. Наистина, той не се ограничи до онези аспекти, които спомена генералния секретар Столтенберг. Аз изложих руската оценка на инцидента, посочих съвкупността ит военни и политически фактори, които свидетелстват за преднамерения характер на атаката срещу руския самолет в сирийското въздушно пространство.

Подчертах, че НАТО, като не даде принципна оценка на това противоправно действие, прикри политически Анкара, страна член на Алианса, и затова носи отговорност за инцидента. За пореден път виждаме, че съображенията за политическа целесъобразност вземат връх над обективността и просто над здравия разум", отбеляза руският постоянен представител.

Грушко подчерта, че това не е първият случай, в който НАТО показва двойни стандарти в подкрепа на атлантическата солидарност. Той даде за пример практиката на НАТО, в съответствие с която при друг случай на предполагаемо нарушение на турското въздушно пространство, към руският самолет се е приближил турски изтребител, идентифицирал го е и го е съпроводил до излизане от турското въздушно пространство.

"В случая с инцидента на 24 ноември, даже ако приемем на доверие с нищо не подкрепената версия за нарушаване на въздушното пространство на Турция, тези натовски правила не бяха спазени. Според изявленията на Анкара пилотите даже не са знаели, чий самолет е нарушил въздушното пространство.

В НАТО предпочитат да не се задълбочават над въпроса как и на какво основание е било взето решение за изстрелването на ракета за сваляне на самолета, намиращ се във въздушното пространство на Сирия и не представляващ никаква заплаха за Турция. Ясно е защо", добави руският постоянен представител.

По-рано Столтенберг съобщи за срещата между Грушко и неговия заместник Вършбоу и подчерта необходимостта от понижаване на напрежението и нуждата от преки контакти между Москва и Анкара.

"Страните трябва да решат заедно как да оценят тази ситуация и как да избягват инциденти в бъдеще", подчерта Столтенберг. Той добави, че данните на НАТО за инцидента съвпадат с оценката на Турция за нарушаване на въздушното й пространство.

СУ-34 вече с ракети "въздух-въздух"

Русия съобщи, че самолетите й Су-34 ще носят и ракети "въздух-въздух", след като турски самолет свали руски бомбардировач. 

Въоръжаването на руските изтребители-бомбардировачи Су-34 с ракети "въздух-въздух" може само да усложни и без това сложната ситуация във въздушното пространство над Сирия, заяви говорителката на Пентагона Мишел Балданза, цитирана от ТАСС.

"Подобни системи ще доведат само до усложняване на ситуацията в небето над Сирия, която и без това не е проста, и няма да помогнат на борбата с групировката ИДИЛ, тъй като тя няма въздушни сили", заяви тя.

Пентагонът се надява, че Русия ще следва меморандума за разбирателство по отношение на сигурността на полетите и няма да насочва тези системи против самолетите на западната коалиция, добави говорителката.