Това съобщи южнокорейската информационна агенция Йонхап, позовавайки се на говорител на Кремъл.
 
Това ще е първата визита на Ким в чужбина, откакто дойде на власт в изолираната азиатска държава през 2011 година, и вероятно ще предшества посещението му в Китай, който е основният съюзник на Северна Корея, отбелязват световните агенции, цитирани от БТА.

"Близо 20 държавни лидери потвърдиха присъствието си и севернокорейският е сред тях", цитира Йонхап службата на говорителя на Кремъл.
 
Руският президент Владимир Путин покани Ким Чен-ун да посети Москва през месец май. Поканата е за да участва в честванията по повод 70-ата годишнина от разгрома на нацистка Германия от Съветския съюз, съобщи в средата на декември м.г. говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Москва и Пхенян се стремят да укрепят отношенията си, а Северна Корея търси подкрепа от Русия срещу международните критики, породени от обвиненията, че нарушава човешки права, коментират агенциите.
 
Миналия ноември пратеник на Ким беше в Москва, която се нуждае от сътрудничеството със Северна Корея, тъй като "Газпром" иска да построи газопровод през Северна Корея до Южна Корея.

Пхенян пък търси подкрепата на Русия - постоянен член на Съвета за сигурност на ООН - срещу критиките на международната общност, че нарушава човешките права и заради ядрената си програма.
В последните дни на 2014 г. обаче Съветът за сигурност на ООН включи в дневния си ред и проведе обсъждане на положението с човешките права в Северна Корея въпреки противодействието на Русия и Китай.

Извършваните в КНДР нарушения на правата на човека в много случаи представляват престъпления срещу човечеството, заяви в доклада си помощник-генералният секретар на ООН по правата на човека Иван Шимонович.