През последните месеци руската военна авиация нарушава въздушното пространство на Турция многократно, заяви лидерът на ДПС Лютви Местан в декларация от 10 точки

Това е първо и е безспорен факт, заяви той от парламентарната трибуна, като подчерта ,че позицията им е на последователна евроатлантическа партия, предаде "Фокус".

Второ - налице е информация, че това се е случило въпреки многократните официални предупреждения, отправени към руския посланик в Анкара и военния аташе. Трето, тези факти са потвърдени в официалната позиция на НАТО, изразена на извънредната среща на посланиците на страните-членки, с която се признава правото на всяка държава да защити своя суверенитет”, добави Местан.

Като четвърто той посочи, че нарушаването на въздушното пространство и суверенитета на която и да е държава, член на НАТО, е нарушаване на самия атлантически съюз. Лидерът на ДПС подчерта, че и в рамките на НАТО преминаването дори на съюзнически военни сили става при изрично съгласие на страната член.

Пето, продължи Местан, за противодействие срещу "Ислямска държава" са необходими усилията на страни, които не са членки на НАТО. По думите му джихадистката групировка е предизвикателство срещу човечеството и съвременната цивилизация.

"Шесто - противодействието срещу ИДИЛ следва се извършва при стриктна координация между всички страни участници и при стриктно спазване на международното право. Седмо - участието във военни действия срещу ИДИЛ, не може да преследва като съпътстваща цел режима на Башар Асад”, допълни депутатът.

По думите му точно този режим и ИДИЛ са основната причина за военния конфликт в Близкия Изток, чиято последица е бежанската криза, която тресе Европа и Балканите.

Девето - призоваваме към още по-активен диалог страните-членки на НАТО и ЕС за разработването на обща политика и конкретно решително противодействие срещу експанзията на ИДИЛ и нарастващата терористична агресия. Десето - подкрепяме призива на НАТО за деескалация на отношенията между Русия и Турция и връщане към политическия диалог”, обобщи позицията на ДПС Лютви Местан.

Докато той четеше декларацията, някои депутати от БСП напуснаха залата.

ГЕРБ: Да стоим настрана

България трябва да се въздържа от вземането на страна в ситуацията между Русия и Турция, каза Цветан Цветанов (ГЕРБ), цитиран от БНР.

"Да бъдем много внимателни и да се надяваме, че разумът ще надделее. Ако влезем в спиралата на взимане на страна, смятам, че можем да изпаднем в неблагоприятна ситуация ние, като страна, която пряко може да бъде засегната", коментира той.

Цветанов смята, че трябва на дипломатическа основа "да се изчистят тези недоразумения, ако има такива, и действително да минимизираме всичко това, което би могло да стане като сериозен международен скандал".

"Призивът ми е към останалите парламентарни групи:Нека да бъдем по внимателни, защото ситуацията е изключително напрегната и всяко едно изказване може да провокира някакво напрежение“, заключи бившият вътрешен министър.

БСП иска разследване

Очакваме да бъде проведено независимо международно разследване за това какви са точно обстоятелствата по свалянето на руския военен самолет, заяви по-късно пък в декларация от името на БСП Янаки Стоилов, цитира го БТА.

Той посочи, че трябва да се разбере какви военни действия са извършвани, дали и как са нарушени границите на съседна държава и как е било използвано въздушното пространство в този регион.

"Защото никоя държава не може да претендира за някакъв контрол на територии, които надхвърлят нейните собствени граници", посочи Стоилов.

Той каза още, че възниква въпросът по кои правила на войната е допустимо да се разстрелват пилоти, спасили се от падащ самолет. Ако има отговорни, те трябва да бъдат изправени пред съда, добави социалистът. Всеки човешки живот за нас стои над всички политически сметки и спекулации, заяви депутатът от "БСП лява България"

"Атака": Обща позиция срещу варварството на Турция

Партията "Атака" пък внесе в деловодството на Народното събрание проект за декларация "за осъждане на военната агресия на Република Турция спрямо Руската федерация".

"В момент, в който все повече европейски държави подкрепят антитерористичната коалиция срещу "Ислямска държава", начело с Русия, Турция извърши варварска военна провокация. Със свалянето на самолета Турция заяви подкрепата си за "Ислямска държава", се посочва в позицията, в която действията на Анкара са определени като терористични.