Това стана след проведена процедура по реда на ЗОП от страна на българското дружество.

В допълнение към подписания тогава договор – началото на април 2016 г., на 30.05.2016 г. представители на ръководствата на двата газопреносни оператора подписаха и договор за изграждане на резервен газопровод от прехода под река Дунав за междусистемно свързване на газопреносните системи на двете страни.

Съгласно румънското законодателство за изпълнител е избрано обединение от “INSPET” АД (лидер) и дружеството “HABAU PPS Pipeline Systems” OOД (асоциирано дружество).

Изграждането на резервния газопровод от междусистемната връзка България–Румъния е планирано да приключи до 214 дни, считано от откриването на строителната площадка на българска и румънска територия до подписване на Констативен акт обр.15 за строежа на територията на Р. България и протокол за приемане на територията на Румъния.

Дължината на прехода е 2.1 км, а максималният капацитет на интерконектора е 1.5 млрд. куб. мeтра годишно.

Активната работа за изграждане на интерконектори със съседните държави, за разширяване и модернизация на газопреносната мрежа и разработването на местния добив на природен газ ще осигурят енергийна сигурност на доставките в страната, подчертават от Булгартрансгаз.

Само преди дни от Газпром обявиха, че подновяват проектите си за газ през Черно море, но газопроводът няма да мине през Румъния.