Това каза президентът Росен Плевнелиев пред австрийския вестник "Дер Щандарт", цитиран от "Фокус" и БНР.

Правителството ще се състои от мъже и жени, чието общо мото ще бъде: „за Европа, за демокрацията, за икономическото развитие”. Те всички ще насърчават конструктивния диалог и прагматичните решения, каза Плевнелиев.

На въпрос кой ще бъде министър-председател на този кабинет, държавният глава отговаря така:

"Е, това искаше да узнае и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу онзи ден. Този човек ще бъде представен едва във вторник."
 
От австрийския вестник задават въпроса дали временното правителство в Италия под ръководството на Марио Монти е бил модел при съставянето на българския преходен кабинет.

Да, точно така. Надявам се, че то ще работи по начина, по който това бе направено в Италия от Монти. Ние трябва да имаме повече амбиции, отколкото просто да организираме следващите избори и да потисне частично кризата. Трябва да имаме положителна енергия, която в момента има в България по улиците и в интернет.

"Отстрелът" продължава

Служебният премиер ще бъде "внесен" от чужбина - българин, който от няколко години в чужбина. Причините за по-ранното обявяване на служебния кабинет са многобройните спекулации с имена, които самият Плевнелиев нарече “отстрел на кандидатите”. Бъдещият премиер вече е определен, той е приел и по всяка вероятност няма да е нито един от тези, за които се спекулираше, пише "24 часа".

На таен обяд през уикенда държавният глава и най-доверените му хора са направили окончателния избор след совалката от срещи и преговори. Новият премиер ще е мъж, икономист без политическа принадлежност. Той работи от няколко години в чужбина и е добре познат и приет от Брюксел, пише "Стандарт", на който се доверили запознати.
В момента заема държавен пост в европейска държава и е прехвърлил Христовата възраст.
Експерти веднага лансираха името на Ради Найденов, който в момента е на мисия в Берлин. Той е добре приет от хората на канцлера Ангела Меркел и е известен като професионалист в дипломатическите среди.

Според някои източници обаче друг настоящ български посланик ще е премиерът - Марин Райков, който е на мисия в Париж.

Саша Безуханова, за която се твърдеше, че може да е премиер, би могла да бъде вицепремиер и икономически министър, но категорично не желае да оглави кабинета.
Проф. Кирил Топалов - съветник на президента по въпросите на културата, най-вероятно ще седне в стола на Вежди Рашидов. За този пост се споменава и името на директора на Софийската опера Пламен Карталов.

Още не е ясно и дали по време на посещението си във Виена президентът е разговарял с представителя на България в проекта "Набуко" в австрийската столица Димитър Абаджиев, който също бе обсъждан като вариант, пише на свой ред "Преса".

Бившият директор на НОИ Йордан Христосков най-вероятно ще поеме социалното министерство, а новият шеф на фонд "Научни изследвания" проф. Пламен Мишев от УНСС - земеделието.

70 бивши шампиони и представители на спортни федерации пък ще внесат утре подписка на "Дондуков" 2 с предложение Васил Иванов-Лучано да стане спортен министър. Сред подписалите са първият български олимпийски медалист Борис Георгиев-Моката, двукратните олимпийски шампиони Нораир Нурикян и проф. Петър Киров, волейболната легенда Димитър Златанов, олимпийските шампионки по гребане Сийка Келбечева и Стойка Груйчева.

По-късно днес председателят на 41-вото Народно събрание Цецка Цачева прогнозира, че разпускането на парламента ще е вероятно на 14-и или 15-и март, което, според Конституцията, става с указ на очаквания утре служебен кабинет.