Представители на полицията и служители от общинската администрация извършват проверки на адресната регистрация в ромския квартал "Кремиковци", както и на автомобилите и свидетелствата за правоуправление в района, предаде БНР.

По информация на кмета на община Гърмен Минка Капитанова немалко семейства са напуснали ромската махала още при оповестяване на мерките. Някои от тях са поели към планината, където през летния сезон събират билки, гъби и диворастящи плодове.

Капитанова потвърди, че към земите, върху които е разположен квартал "Кремиковци", има претенции на бивши собственици. През 2002 година, когато е започнало отчуждаването на нивите им, те са отказали възможността за обезщетение с други земи и са завели съдебни дела. Някои от тях вече имат изпълнителни листове за въвод във владение.

Дирекция "Национален строителен контрол" е изпратила уведомителни писма до общината и областната управа за подновената процедура, предшестваща принудителното премахване на незаконните постройки в ромския квартал в Гърмен.  

След изтичането на сроковете за доброволно премахване, ще се пристъпи към избор на изпълнител за принудително събаряне. Дотогава трябва да се намери вариант за временно настаняване на останалите без дом, както изисква законът. Към момента решение на този проблем няма.

Днес протестиращите жители от Гърмен и други села от района ще проведат поредния мирен протест-шествие от площада до входа на ромския квартал.

Междувременно в парламента се стигна до напрежение между партии заради казуса "Гърмен", но не беше прието предложението вътрешният министър да бъде изслушана.
От Патриотичния фронт дори поставиха 7 условия на кабинета, сред които незабавно премахване на ромските постройки, в противен случай щели да оттеглят подкрепата си.