САЩ увеличиха натиска върху България да диверсифицира енергийния си сектор по време на визитата в страната на специалния пратеник на САЩ по енергийните въпроси в Евразия Ричард Морнингстар, предаде и АФП.

Ричард Морнингстар заяви, че страната, която е членка на Европейския съюз, трябва да се стреми към диверсифициране в ядрената енергетика, източниците си на природен газ и да се фокусира на възобновяеми и неконвенциални енергийни източници, за да усили енергийната си сигурност.

Ние обсъдихме колко важно е за България да има прозрачност и диверсифициране в енергийния сектор”, заяви Морнингстар след срещата си с президента Росен Плевнелиев, цитиран от Ройтерс и "Фокус".

При посещението си миналата неделя държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън обясни, че Морнингстар ще обсъди с властите ни как да се работи за опазване на природата и същевременно за постигане на "енергийна независимост". 

Морнингстар се срещна и с министър Трайчо Трайков, като двамата са разговаряли за потенциала на шистовия газ като възможна алтернатива за разнообразяване на източниците на синьо гориво за страната ни.

"Срещам се непрекъснато с г-н Морнингстар. В момента задачата ни е да докараме каспийския газ възможно най-скоро и по възможно най-евтин начин", заяви по БНР Трайков.
Той обясни, че "с английския държавен министър в Париж също ще обсъдим проект на "Бритиш Петролиум", които са основен участник в каспийския консорциум, разработващ азербайджанското находище "Шах Дениз II", откъдето трябва да дойде природен газ по Южния газов коридор.

"Винаги изхождаме единствено от своите интереси. Това никак не е лесно. Много често те се разминават с интересите на други страни, но това е съвременният свят, това е политиката", коментира Трайчо Трайков преди да замине за френската столица, където се събират ресорни министри от страните от ЕС, в които се развива атомна енергетика.

Тези дни у нас се очаква и председателят на "Газпром" Алексей Милер. Вчера вицепремиерът Симеон Дянков обяви, че проектът "Южен поток" е перспективен за България.