"Въпросите, които смъртта на г-н Литвиненко повдига, са от най-голяма степен на сериозност и предизвикаха интерес и безпокойство в цял свят", каза съдия Робърт Оуен, който е натоварен с разследването.

Той определи убийството като "миниатюрна ядрена атака по улиците на Лондон" и "поръчано от държава убийство чрез радиоактивно отравяне".

Литвиненко почина, след като пил чай, отровен с радиоактивен полоний-210. От смъртното легло бившият руски разузнавач, превърнал се в критик на Владимир Путин и получил британско гражданство, обвини за покушението президента на своята родина.

Впоследствие британските власти обявиха, че има доказателства, за да бъдат повдигнати обвинения за убийството на двама други бивши агенти на КГБ.

Александър Литвиненко е пил фаталния чай, заразен с редкия радиоактивен изотоп полоний-210 в бар в лондонски хотел през ноември 2006 г. с Андрей Луговой и Дмитрий Ковтун. Полемиката около случая доведе до обтягане на отношенията между Русия и Великобритания до най-ниската им точка след Студената война.

С последвалото постепенно подобряване на двустранните връзки, Великобритания се отказа от публично разследване на убийството на Литвиненко. Тогава тя призна, че отношенията с Русия са фактор, оказал влияние за това решение, но отрече той да е бил от решаващо значение.

Впоследствие обаче, с избухването на украинската криза, двустранните връзки отново се влошиха и британското правителство даде през юли миналата година зелена светлина за публично разследване.

Русия отхвърли искането на Великобритания да екстрадира Луговой и Ковтун. Двамата са били поканени да дадат показания на публичното разследване по видеовръзка, съобщи днес Оуен.

Литвиненко обвини навремето за покушението Путин. Юрисконсултът Робин Там, който помага на следователите, обаче каза днес, че има и други теории, повече или по-малко правдоподобни, за това кой стои зад убийството. Някои от тях сочат за поръчител британското правителство и някогашния приятел на Литвиненко, покойния бивш руски олигарх Борис Березовски.

Робин Там освен това наблегна на изключително високата степен на обществена опасност, която е представлявало убийството.

Използването на радиоактивно вещество на публично място предизвика навремето опасения, че хиляди други хора може да са се заразили, припомни той.

Вдовицата на убития ексагент на КГБ Марина изрази увереност, че публичното разследване най-накрая ще изясни убийството на нейния съпруг и ще хвърли светлина върху работата му за британското външно разузнаване МИ 6.

По-голямата част от изслушванията в рамките на публичното разследване ще протекат през следващите два месеца при закрити врата. Целта е да дадат показания служители на разузнаването и да бъдат разгледани поверителни документи. Очаква се заключителният доклад от разследването да бъде публикуван до края на тази година, съобщи съдия Оуен.