За това информират от Националния център по радиобиология и радиационна защита, във връзка с появилата се в медиите информация, че радиоактивен облак с рутений-106 е преминал над България.

Радиоактивен облак от Урал премина над Европа >>

Експертите от НЦРРЗ посочват, че стойностите, публикувани на страницата на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) не налагат предприемане на никакви радиационно-защитни мерки на територията на цялата държава.

Измерените от ИАОС стойности са ниски и нито една от тях не превишава нормативно установената граница на средногодишната обемна активност във въздуха.

Компетентните институции осъществяват необходимия контрол на въздуха и своевременно информират обществеността при наличие на рискови фактори, имащи отношение към здравето на населението, се казва в съобщение на Министерство на здравеопазването.

Русия призна снощи, че е регистрирала радиоактивно замърсяване на части от територията си в края на септември и началото на октомври и така потвърди съобщенията на няколко европейски агенции за наблюдение на радиоактивността.

Русия призна за радиоактивния облак >>

В съобщение на Руската метеорологична служба Росгидромет бе посочено, че в края на септември и началото на октомври радиоактивни частици от Южен Урал може да са попаднали в Европа в резултат на пренос на въздушни маси.

Днес компанията Росатом обяви, че не е регистрирала никакъв инцидент или повреда в своите ядрени инсталации въпреки радиоактивното замърсяване с изотопа рутений-106.

Руският ресорен контролен орган Роспотребнадзор пък изтъкна, че максималните равнища на рутений-106 във въздуха в Русия през периода септември-октомври са били 200 пъти под допустимото и не са представлявали опасност за здравето.