свий

От Русия: Полицията и корупцията доведоха до бунта в България

stat 08:06  |  28 септември 2011 | По света / Редактор Десислава Димитрова
В някои случаи властите неоправдано са толерантни, за да не ги обвинят в расизъм, пишат руски издания
Сн.: EPA/БГНЕС

"Погромите срещу цигани в България бяха провокирани от полицията и корумпирани длъжностни лица", се казва в статия за събитията в Катуница и последвалите ги протести, публикувана в руския официоз "Росийская газета".
Когато законът е безсилен или не работи, започва самоуправство. А ако ситуацията допълнително се подгрява от националния въпрос, може да се очаква беда, пише авторът Евгений Шестаков, цитиран от БТА. Той търси основната причина за "антициганските протести" в това, че "в България циганските общности с мълчаливото съгласие на властите отдавна живеят по свои неписани правила, в резервати, в които даже полицията се страхува да влиза".

Според автора недосегаемостта на тази етническа група се е превърнала в норма. По думите му случаят с Катуница е показал, че има "парализа на властта", която поне досега не е искала да въведе ред в ромската общност, както и че националният въпрос е бил оставен на самотек.

Напоследък много западни лидери признаха, че се е провалила провежданата от десетилетия в техните страни политика на мултикултурализъм, отбелязва още "Росийская газета". Една от причините за провала е неоправданата толерантност на властите към престъпленията, извършвани от представители на национални малцинства и етнически групи. Прекалено често правоохранителните органи на много страни са се опитвали да "замажат" такива случаи от опасения, че ще бъдат обвинени в расизъм или религиозна нетърпимост.
Европейски правозащитни организации неведнъж са обвинявали българските власти, че накърняват правата на ромското население и според автора в резултат на това София е започнала да си затваря очите за престъпления, извършени от "етнически мафиоти".

Фенове и десни радикали се възползваха от инцидента в село Катуница. През нощта срещу вторник редица български градове бяха обхванати от антицигански акции, преминали в безредици, пише пък руското издание "Независимая газета". Представители на циганските общности в България очакват нови погроми. Те спешно се запасяват със средства за самоотбрана: тояги, брадви и огнестрелно оръжие, констатира вестникът.

Отбелязва, че президентът и премиерът се опитват да стабилизират обстановката. Те посетиха Катуница, където се срещнаха с местни жители и положиха усилия да успокоят "въстаналия народ".
В обичайния политически живот Георги Първанов и Бойко Борисов са опоненти, но драматичните събития ги накараха да се срещнат в Пловдив и да заминат за селото, където имаше масови антицигански акции, допълва и "Московский комсомолец".

"Събитията имат "дълбоки корени в българската история. Това е на първо място меката, толерантна политика на правителството спрямо организираната престъпност. Заради нея в страната се появиха т. нар. местни феодали като циганския барон в Катуница. Те обаче са твърде много в цяла България", коментира Красимир Кънев - председател на Българския хелзинкски комитет, пред сайта Вести.ру на телевизия "Русия 24".

Безредиците в България безспорно станаха в крайно неудобен момент за държавното ръководство, смята "Новие известия". Буквално току-що се бяха провалили поредните преговори за влизане на страната в Шенген, срещу което категорично се обявиха Холандия и Финландия. С основния аргумент, че българските власти все не могат да се справят с престъпността в страната си. За жалост събитията в Катуница допълнително ще убедят в правотата им противниците на българското членство в Шенген, прогнозира изданието. 

И кореспондентът в София на "Ню Йорк таймс" предава за събитията у нас. Цитирано е изказването на премиера, че етническият мир е единствената гаранция за благоденствието на България. Припомнено е изявлението на президента, че институциите са единни в съпротивата си срещу радикалните и екстремистки настроения.
В статията е цитирано и мнението на политолога Андрей Райчев, който казва, че страстите са били разпалени от три качества, свързвани с Кирил Рашков - престъпност, голямо богатство и ромския етнос.

Последно в По света