Опасността идва от законопроект, който ще позволи инвеститорите да строят в най-апетитните райони край брега на морето.

С промени в Закона за опазването и ползването на земеделските земи се урежда  удължаване на срока, в който земеделската земя с променен статут за застрояване трябва да стане отново земеделска. Предложението е да се удължи шестгодишният срок, в който ако не са започнали строителни дейности върху земеделски земи със сменено предназначение, да се върне старият статут.

Според сега действащия регламент това трябва да се случи до края на месец май тази година. Одобреният на първо четене законопроект предвижда този срок да се удължи с още три години.

Природозащитниците настояват законопроектът да бъде оттеглен. Те отхвърлят аргументите на вносителите на проекта, че с промените се защитават интересите на малкия бизнес. Напротив - защитават се крупни икономически интереси, твърдят природозащитниците.

БСП на свой ред предупреди в парламента, че няма никаква предварителна оценка какви обекти, какви терени засяга предлаганото законодателно изменение и определиха законопроекта като лобистки.

От левицата споменаха миналата седмица местностите Карадере, Камчийски пясъци, Иракли, но отказваха да отговорят знаят ли кои са лицата, компаниите, в полза на които евентуално се прокарва проектът в пленарна зала още тази седмица.

Димов: 3 години, за да се завършат проектите

По Нова екоминистърът Нено Димов каза във връзка с проекта и протестите, че "даването на разрешение не означава, че то ще се случи".

"Не виждам нищо лошо хората, които притежават имоти, да могат да извършват икономическа дейност с тях. Това трябва да бъде регулирано с териториално устройствените планове, за да се знае къде какво е разрешено. Тези планове се блокират от десетилетия и това не е добре за опазване на околната среда”, коментира Димов.

В кабинета Димов е представител на Обединените патриоти, които са и вносители на законопроекта.

„Устройственият план дава правила, когато го няма, се дава възможност за корупция. С този законопроект се дава възможност още три години, който не е успял да реализира досега проектите си, да има още време да го направи”, заяви министърът на околната среда.