Системата беше приета от Столичния общински съвет (СОС) с решение от 23.02.2017 г.

Съгласно чл. 9 от Системата за прием при голям брой кандидати за първи клас, всяко училище, по решение на Педагогическия му съвет, може да приеме до три свои, допълнителни критерии за прием, различни от общо установените.

С това СОС е разширил без правно основание възможността за прием на ученици, което представлява грубо нарушение на Закона за предучилищното и училищно образование и Наредбата за организация на дейностите в училищното образование, въз основа на която е разработена и приета от СОС Системата за прием. По този начин се създават условия за възникване на закононарушения, свързани с въвеждане на единни критерии за прием на учениците в първи клас във всички общински училища на територията на СО, заявиха от пресцентъра на прокуратурата.

Според държавното обвинение въвеждането на това правило дава възможност да се създават всякакви критерии от отделните училища, с които да се наруши принципа на единност в приема на ученици, нарушаване гаранцията за равнопоставеност на всички кандидат-първокласници и невъзможност за контрол върху процеса на общия прием на ученици в първи клас в училищата на територията на СО.

Излизането извън определените законови рамки на критериите в случаите „при голям брой кандидати за прием в първи клас“, дадени в чл. 43 от Наредбата, води до незаконосъобразност на разпоредбата на т. 9 от Системата.

На основание гореизложеното и в изпълнение на законовите си правомощия СГП е поискала от съда прогласяване нищожността на разпоредбата от Системата за прием на ученици в първи клас в общинските училища на територията на Столична община, се казва още в официалното съобщение.

Неотдавна родители подадоха жалба до главния прокурор заради подозрения, че са извършвани масови злоупотреби при кандидатстването за първи клас. От тази година основният критерий за прием на първокласници е този по местоживеене. Оказва се обаче, че десетки деца, живеещи на метри от оградата на определено училище, са останали извън първото класиране.

След като медиите подеха темата, учители от елитни столични училища започнаха проверки за фалшиви адреси, вписани в документите за прием.

"Това е положителна мярка, проверка на коректността на двете страни. Друг е въпросът доколко може да бъде ефективна", коментира шефката на Регионалното управление по образование в София Ваня Кастрева.