Поредните критики към съдебната система дипломатът отправи на кръгла маса на тема "Националната сигурност - стратегически обхват на престъпността", която беше организирана от асоциация "Джордж Маршал - България", предаде "Дневник".

Той беше особено критичен към съда и прокуратурата около скандала с лобиста Красимир Георгиев, когато заяви, че "облакът Красьо виси над магистратите".

Днес той подчерта, че в България трябва да има ефективна прокуратура и способна и честна съдебна система.
Макар обичайно да подкрепя действията на правителството, той изтъкна, че предизвикателството пред него е да установи върховенство на закона, за да гарантира, че няма да има "двоен аршин в правораздаването". По думите му е нужно ефективно МВР, което не само да извършва необходимите арести, но и да спазва правата на гражданите и да събира годни доказателства.

Американският посланик подчерта, че националната сигурност не се отнася само до военната отбрана, а до организираната престъпност и способността на обществото да се бори с нея, цитира го Дарик радио. Той коментира, че кабинетът има политическа воля и е поел ангажимент за създаване на специализирани звена, които да осигурят ефективна връзка между тези институции, но засега борбата с престъпността не е на необходимото ниво.

Посланикът посъветва да се обърне внимание на българския закон за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност и посочи, че Германия и Швейцария имат "силно законодателство за замразяване авоарите на престъпниците".
В САЩ пък не е необходимо да има влязла в сила присъда за запориране на престъпно имущество, а ако не се докаже престъпление авоарите се размразяват, добави Уорлик.

У нас обаче вече се чуха много критики към промените в закона за отнемане на имуществото, като главно се смята, че с тях се нарушават правата на гражданите, има възможности за злоупотреби с власт и се създава стрес и несигурност в гражданския оборот и бизнес средата.

По-късно днес главният прокурор и председателят на Върховния касационен съд заявиха, че приемат с недоумение тезата на американския посланик. Съвместното изявление на Борис Велчев и Лазар Груев бе изпратено до медиите.
"Това е напълно неоснователна и неприемлива теза, която обижда магистратите в България. Ползваме се от случая да заявим, че както и досега, съдиите и прокурорите ще продължат усилията си за утвърждаване върховенството на закона по отношение на всички български граждани", пишат двамата.

Последна актуализация в 18 ч.