Тези сектори (както и финансите и туризма) са причината за положителна промяна на заетостта, която започна след 2013 г., са част от изводите в анализ на "Индъстри Уоч" - "Двигателите на възстановяването: "Карта на растежа" за водещите български сектори и региони".

Сред големите градове най-осезаемо повишаване на заетостта в сферата на ИТ и аутсорсинг услугите има в София и Пловдив, в които работните места в този сектор се повишават съответно с 16 на сто и 15 на сто спрямо 2008 г. Това са секторите с най-значителен принос за създаване на заетост на висшисти и квалифициран персонал.

В същото време преработващата индустрия продължава да е основен източник на заетост за нискоквалифицираните кандидати за работа. В регионите с повече частни инвестиции в преработващата промишленост значително по-малък дял от нискоквалифицираните хора се налага да разчитат на финансирани от общините дейности и субсидирана заетост, предаде БТА.

Заплатите в сегмента на ниско и средно квалифицираните кадри остават най-високи в София, но в някои от големите индустриални градове отбелязват бърз ръст. През последните две години заплатите за нискоквалифицирания сегмент на пазара на труда растат с 22 на сто в Пловдив, със 17 на сто в София, с 15 на сто в Русе, с 11 на сто в Бургас и с 9 на сто във Варна.

Заплатите за висококвалифициран персонал растат най-динамично в сектора на Информационните технологии, като през първата половина на 2015 г. средната заплата в София по данни на Industry Watch и calculator.bg, е около 2700 лева на месец, след данъци и осигуровки. Най-бърз ръст на заплатите в този сектор, според официалната статистика, има в Пловдив, Русе и Варна.