Днес се навършват 45 години от инвазията на войските на Варшавския договор в Чехословакия на 21 август 1968 г. Така наречената Пражка пролет започва на 5 януари и продължава до 20 август същата година, когато СССР и съюзниците от Варшавския договор (с изключение на Румъния) окупират страната.

Това става в нощта срещу 21 август, когато няколко хиляди съветски танка и между 300 000 и 600 000 войници от частите на Варшавския договор окупират чехословашката територия в продължение на месец.

През това време загиват повече от 100 души, ранените са над 600.

България е първата страна, настояла за военна интервенция в Чехословакия, и последната, която се извинява за участието си в потушаването на Пражката пролет - с решение на парламента през 1990 г. и по-късно по време на президентската визита на президента Петър Стоянов в Прага през 1997 г.

Чешкият художник Давид Черни няколко пъти е боядисвал в розово паметника на Съветската армия в Прага, който изобразява танк.

Над оригиналния надпис на паметника в София, който гласи: "На Съветската армия, освободителка от признателния български народ пише", днес бе изписано още: "ИЗВИНЕТЕСЕБЕ!!!" - призив, който стана част от посланията на протестиращите срещу правителството.

По-късно тази сутрин полиция огради паметника и го охранява, без да допуска приближаването му от граждани.

"Няколкократно съм предлагала на организации, които защитават културното наследство, както и на областния управител, да се направи покритие, което не позвлява подобни действия. То е скъпо - давам си сметка за това. Надявам се да помислят по въпроса”, коментира столичният кмет Йорданка Фандъкова пред журналисти, цитирана от „Фокус”.

Тя коментира, че в днешния ден посланието е актуално, но не смята, че такива трябва да се отправят от паметници. По думите й младите хора имат много места, където да го правят.

На въпрос ще организира ли общината кампания по почистването, тя отговори, че паметникът е държавна собственост, но е готова да съдейства с каквото е възможно.

Областният управител на София-град Росен Малинов (БСП) пък коментира пред "Дневник", че ще изпрати сигнал в прокуратурата за вандалски действия.

Почистването на паметника ще бъде извършено от доброволци.

"Реакцията на обществото към това действие ще определи къде сме сега? Дали сме 2013 или далечната 1968, когато танковете премазаха свободата на чехословашкия народ", каза в интервю за блогъра Асен Генов един от авторите на акцията, чието име обаче е запазено в тайна.

Рисуването по паметника


Досега паметникът на Съветската армия беше изрисуван няколко пъти. За първи път през 2011 година войниците бяха преобразени в известни комикс герои като Супермен и Батман, а под тях авторите оставиха мотото "В крак с времето". 

Имаше още няколко подобни акции, като при едната на главите на войниците от монумента бяха поставени разноцветни качулки от поддръжници на руската пънк група "Пуси Райът", която беше осъдена заради "молитва" срещу Владимир Путин в църква. 

През юли един от лъвовете пред Съдебната палата в столицата осъмна с клоунско лице в цветовете на националния трибагреник.

Вижте снимки


АНКЕТА: Одобрявате ли акцията "България се извинява!!!" върху паметника на Съветската армия?