Ползването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година от работодателя - поради важни производствени причини, от работника или служителя - когато ползва друг вид отпуск, или по негово искане със съгласието на работодателя, решиха депутатите, като промениха Кодекса на труда.

Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в тези случаи и срокове, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми за това писмено работодателя най-малко 14 дни предварително, решиха още депутатите.

Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие по време на престой (когато няма работа) повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага, беше записано в КТ.

На работниците и служителите, които изповядват вероизповедание, различно от източноправославното, работодателят е длъжен да разрешава по техен избор ползване на част от годишния платен отпуск или неплатен отпуск за дните на съответните религиозни празници, но не повече от броя на дните за източноправославните религиозни празници.

Работникът или служителят може да използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася. Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година, освен ако ползването му е отложено.

В този случай на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск.

Давността от 2 години за платения годишен отпуск все пак остана, след като депутатът от ДПС Хасан Адемов изтегли предложението си за отпадането й. Така и занапред, ако почивните дни от тази година не се използват до края на 2017 г., те горят.

Адемов внесе предложението на социалното министерство този давностен срок да отпадне и отпуската да се пази докато на служителя не се прекрати договора при работодателя. ГЕРБ обаче бяха против и в крайна сметка са надделели в спора с вицепремиера Ивайло Калфин.

Първото правителство на Бойко Борисов въведе давността заради десетките невзети дни на чиновниците от администрацията. Предложението на Адемов обаче не засягаше държавните служители, а само частния сектор.

По-рано депутатите въведоха еднодневни трудови договори за сезонна селскостопанска работа. С един работник може да се сключват договори за не повече от 90 дни. "За” гласуваха 118 депутати, 15 бяха против, а четирима се въздържаха.

С така приетите промени трудов договор за краткотрайна сезонна селскостопанска работа може да се сключва между работник и регистриран земеделски стопанин за работа за един ден, като това време не се признава за трудов стаж, а осигурителен.