Премиерът лично ще ръководи междуведомствената работна група. В нея влизат всички министри, чиито ресори са свързани с управлението на държавни предприятия, както и министърът на финансите Калин Христов. Според съобщението на Министерския съвет целта на работната група е да създаде „правила за публичност и управление на риска, свързан с управлението на паричните потоци на държавните предприятия и държавните дружества“.

В момента няма общи правила, по които министрите или мениджърите на държавни фирми да избират банките, в които да държат средствата си. През май 2010 г. Министерството на финансите публикува справка за парите на 18 държавни компании, според която 48% от средствата (408 млн. лв.) бяха в една банка – Корпоративна търговска банка (КТБ). По-късно бившият финансов министър Симеон Дянков изготви указания към държавните фирми, които обаче не станаха задължителни, а информацията за парите продължи да не бъде публична.

В интервю за в. „Труд“ от 6 ноември 2011 г. бившият премиер Бойко Борисов каза: „Парите на държавата държим в много банки, в КТБ са някъде около 20%, и то по различни енергийни проекти, от години наред. Тези пари са си били там, ако тръгнем да ги вадим, ще фалираме банката и тя ще повлече всички останали“.

Преди месец Българският енергиен холдинг (БЕХ) публикува доклада на кредитната агенция "Фич" във връзка предстоящото вземане на заем. Документът посочва, че „концентрацията на средства на държавни енергийни фирми в размер на 87%, или 624 млн. лева, в КТБ е недопустима и представлява риск за ликвидността на БЕХ.

Вчера в интервю за австрийския всекидневник Der Standard мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев също потвърди, че голяма част от парите на държавните енергийни фирми са в неговата банка.

Der Standard: Има упорити обвинения, че вашата банка държи огромна част от държавните пари. Каква е реалността?

Ц. Василев: Първо, има разлика между държавни пари и пари на държавни предприятия. Обвиненията за някаква концентрация на депозити на държавни компании, отправяни от кръговете около "Капитал", се отнасят до пари от фирми в енергийния сектор. Има стотици държавни фирми, работещи в други сектори, и мнозинството от тях не са клиенти на КТБ“.

В същото интервю Василев обвини президента Росен Плевнелиев, че служи на икономически интереси.