Това заяви пред "Нова телевизия" зам.-главният прокурор Ася Петрова. 

„Последните две години установихме неефективен контрол на МВР по отношение на разрешителните за носене на оръжия. Имаше стотици разрешителни с изтекъл срок. Общият брой на оръжията в страната с разрешително е над 340 000. Като над 124 000 са оръжията, които се държат от физически лица с цел самоотбрана, като сред тях няма регистрирани ловци”, обясни Ася Петрова.

По думите й обаче липсва единен електронен регистър, в който да фигурират разрешителните за носене на оръжия. А това възпрепятствало работата на МВР по контрол на лицата, притежатели на оръжие.

По повод на поредица от възникнали инциденти и извършени престъпления с използване на оръжия, заместник-главният прокурор и ръководител на Върховната административна прокуратура (ВАП) Ася Петрова разпореди проверка относно валидността на разрешителните за притежание на оръжия, съобщиха от Прокуратурата.

Проверката е за периода март – септември 2017 г. и е извършена от Главна дирекция „Национална полиция“. Предмет на проверката са придобиване, съхранение и/или носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси от физически и юридически лица. Предприети са мерки за стриктно спазване на законовите изисквания при действия с огнестрелни оръжия и боеприпаси, предвид повишената опасност за живота и здравето на гражданите при нерегламентираната им употреба.

За посочения период, след намесата на ВАП, постановените откази за издаване на разрешения за придобиване на огнестрелно оръжие и боеприпаси са 144 бр. Издадените откази за подновяване на разрешенията за дейности с огнестрелно оръжие и боеприпаси са 176 бр. Решенията за отнемане на издадени разрешения за дейности с огнестрелни оръжия и боеприпаси са 87 бр. Иззетите огнестрелни оръжия и боеприпаси с отнети разрешения за съхранение, носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси са 6191 бр.

По повод на проверката, разпоредена от ВАП, министърът на вътрешните работи е възложил на Дирекция „Инспекторат“ извършването на проверка в СДВР и ОДМВР в страната по изпълнение на законовите регламенти за издаване, разрешения и осъществяване на контрол по придобиване, съхранение, носене и употреба на огнестрелно оръжие и боеприпаси.

Запитана дали наистина прокуратурата проверява „Мис България” 2017 Тамара Георгиева, прокурорът Петрова отвърна:

„Наистина има депозиран сигнал във Върховна касационна прокуратура. Сигналът е депозиран от Николай Бареков във връзка с провеждането на конкурса”.

Тази сряда започва процесът за разграбването на КТБ. Специализираната прокуратура работи по случая. А преди няколко дни главният прокурор Сотир Цацаров се срещна със своя колега – главният прокурор на Сърбия. По време на срещата е подписано споразумение за сътрудничество между двете прокуратури и по наказателни дела.

 „Параметрите по това споразумение не касаят конкретни дела, обвиняеми лица или подсъдими лица”, уточни зам.-главният прокурор Ася Петрова.

Прокуратурата проверява и колко са опасните язовири у нас. 

„При язовир Огняново констатирахме следния проблем - прехвърляне на отговорност между различни институции, неиздаване на акт за публично-държавна собственост, както и непредприемане на мерки за ремонт на стената”, добави зам.-главният прокурор Ася Петрова.

Тя коментира и делото „Килърите”. 

„Делото „Килърите” мина в историята. Факт са влезлите в сила осъдителни присъди без право на обжалване по отношение на трима от подсъдимите – Петър Стоянов, Васил Костов и Георги Вълев. Изпитвам удовлетворение от финала на този казус”, коментира зам.-главният прокурор Ася Петрова.