Според резултатите "за" конституционни промени са гласували над 51% от турските граждани, с което президентът Реджеп Ердоган вече ще има почти неограничена власт. Опозицията обаче твърди, че резултатите са манипулирана, международни организации също заговориха за множество нарушения, а ЕС поиска прозразчно разследване.

„Чакаме окончателния доклад от ОССЕ – Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Силно се надяваме турската страна да спазва своите ангажименти, които е поела, като членува в редица международни организации“, коментира още пред журналисти Герджиков, цитиран от "Фокус".

Според него е важно да се концентрираме основно върху запазване на добрите си отношенията с Турция въз основата на добросъседство, със зачитане на международния ред.

Нямаме никакви основания да правим нещо различно от това, което сме правили. Ако има атакуване на резултата, обжалване – има си съответните органи в Турция, които ще се произнесат дали и до колко всичко е редовно“, добави премиерът.

По думите му, ако Турция въведе смъртното наказание, това ще я отдалечи много от възможността да бъде в перспектива членка на ЕС.

Герджиков коментира и политическата ситуация у нас - свикването на новото Народно събрание и предстоящото съставяне на редовно правителство.

Щастлив съм, че наближава краят. Броя дните, като в казармата. Надявам се политическият сезон да бъде успешен, защото е полезно за всички да бъде успешен“, каза проф. Огнян Герджиков.

Йотова не вижда опасност от бежанска вълна от Турция

Междувременно вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че през следващите месеци ситуацията в Турция ще бъде много сложна. Тя посочи, че близките резултати на референдума са направили победата на Реджеп Ердоган много нестабилна.

Според нея единственото решение за България е европейският път на отношенията ни с Турция, но страната ни трябва да се намеси с много по-активна позиция. Вицепрезидентът коментира, че заплахата за голяма бежанска вълна от Турция към страната ни винаги е била преувеличена. Според Йотова Турция ще запази ангажиментите си с ЕС.

Относно евентуално въвеждане на смъртното наказание тя напомни, че Турция е държава-членка на Съвета на Европа. Вицепрезидентът е на мнение, че председателството на Съвета няма да допусне за свой член, държава, която приема смъртното наказание.