С официално писмо до областния управител на Благоевград Бисер Михайлов и кмета на община Гърмен Минка Капитанова ДНСК отправи запитване дали причините, които са основание за временно преустановяване на принудителното премахване на незаконните строежи са отпаднали,т. е. дали е осигурено настаняване на лицата, които обитават незаконните постройки.

Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

ДНСК отново ще отправи до извършителите покани за доброволно премахване на незаконните постройки. Ако не бъдат предприети действия за доброволно премахване, ДНСК ще започне процедура за избор на изпълнител за принудително премахване.

След изготвени 134 броя констативни актове от служители на Регионален отдел „Национален строителен контрол“ – Благоевград, през 2012 г. от ДНСК са издадени 124 броя заповеди за премахване на незаконни строежи, извършени от лица от ромски произход, в местност „Падарката“, землище на с.Марчево, община Гърмен. По 10 от съставените констативни актове производството е прекратено.

Всички издадени 124 заповеди за премахване на незаконни строежи в землище на с. Марчево, община Гърмен са влезли в сила. На извършителите на незаконните строежи са връчени покани за доброволно изпълнение, включително и чрез публикуване на съобщения на интернет страницата на ДНСК.

Издадени са и 7 броя заповеди за премахване на незаконни строежи в с. Мосомище, община Гоце Делчев. Два от строежите са премахнати, други два са в процедура на обявяване на покани за доброволно изпълнение, по три от заповедите действията са в процес на избор на изпълнител за принудително премахване на незаконните строежи.

От писмо № ГР-207-08-922 от 12.12.2013 г. на Министерството на инвестиционното проектиране - ДНСК е видно, че временно е спряно изпълнението по принудителното премахване на незаконните строежи на основание чл.277 от АПК до решаване на жилищния проблем на засегнатото население.

"Още нещо, което спира събарянето, е, че за да се събори единственото жилище на лицето, което пребивава в тази къща или колиба, трябва да се осигури от общинска администрация и социални грижи място, където да живее. А ние нямаме общински жилища", каза по-рано кмета на община Гърмен Минка Капитанова.