Близо 1800 автомобила са проверени в последните 3 дни в съвместна операция на НАП и структурите на МВР, на автокъщите.

В понеделник проверяващите бяха в автокъщите в столичния квартал "Горубляне".

"Проверяват ни все едно сме най-големите престъпници", коментираха продавачи на употребявани коли, цитирани от standartnews.com.
 
Освен данъчните в операцията участват служители на икономическа и криминална полиция, експерти по разпознаване на манипулации върху рамите на автомобили и автопатрули на вътрешното министерство, съобщиха от НАП.

Задачата на съвместните екипи е да установят произхода на средствата за закупуване на автомобилите, цените и отчитането на приходите, както и данни за престъпления, свързани с търговията с превозни средства.

Инспекторите на НАП вече са открили несъответствия с данъчния режим, като предстои извършването на ревизии на вносители на автомобили.

Сред най-често срещаните схеми за избягване на облагане е фиктивното сключване на договори между купувача физическо лице и собственикът на автомобила в чужбина, като по този начин посредникът при продажбата не декларира приходи и не плаща нищо.

Друга масова практика е да се посочват силно занижени стойности на продажбата, нямащи нищо общо с пазарните цени. Често срещана е практиката на масова покупка на бракувани автомобили в чужбина от застрахователни дружества, които в последствие се ремонтират и продават в България.

Съвместните проверки на МВР и НАП на автокъщите продължават и ще обхванат цялата страна. От данъчната агенция посочиха, че резултатите ще бъдат обявени от вътрешното ведомство след края на операцията.

Годишно в България се продават около 250 000 употребявани автомобили. За сравнение купуваните нови коли са 10 пъти по-малко.