Вчера външният министър на Румъния Кристиан Дяконеску заяви, че има 17 кв. км спорна зона с България за държавната граница на териториалните води на двете страни.

Проектът "Южен поток" е за изграждането на тръбопровод за пренос на природен газ от Русия към България през Черно море и по-нататък към Гърция, Италия и Австрия. Ако спорът бъде решен в ползва на Румъния, ще се осигурят над 50 съвместни линейни метра с континенталното плато на Турция, което е предимство чрез създаването на пряка връзка с нея в случай на завършване на проекта "Набуко", добавя Медиафакс, цитирана от БТА.

Според същите източници България е започнала вече преговори с компанията "Ексон" за спорната зона.

Въпросният участък, който де факто е близо 300 кв. км, не бил единственият въпрос, свързан с границата с България, според мнението на Букурещ.
Румъния има предвид започването на разговори с България за преизчисление на границата по Дунав, която съгласно правилата е прокарана по средата на реката. Предоговарянето се налагало, според цитираните източници, заради естествената ерозия на българския бряг. Предимството в този случай би било, че в румънския участък биха влезли повече острови.

За да станат членове на ЕС през 2007 г. България и Румъния са подписали документи за липсата на каквито и да било териториални претенции между двете държави, коментира по-късно днес президентът Росен Плевнелиев пред журналисти, предаде „Фокус”.
По думите му, външният министър на Румъния говори за „нерешен проблем”, а не за "териториална претенция”.

"Подобни проблеми, които съществуват от 20 години, не са териториални претенции, те не могат да бъдат решени с интервюта, има формат, има междуправителствена комисия – тя със сигурност ще си свърши работата. МВнР реагира светкавично и поиска обяснение от румънския посланик", каза Плевнелиев.
„Ние сме добри съседи с Румъния и това ще бъде доказано с действията по такива казуси, които изникват. Считам, че до 15 април този казус ще бъде решен по европейски начин", допълни той.

От Външно министерство вчера заявиха, че "въпросът не представлява проблем в двустранните ни отношения". Последният кръг - седемнадесети поред, от преговорите между двете страни бил през декември 2011 г. в София, тази година ще има в Букурещ.
Посолството на Румъния у нас пък излезе с изявление, че двете страни са в процес на преговори по делимитация на териториалните води, континенталния шелф и ексклузивната икономическа зона на двете страни в Черно море. "Обнадеждени сме, че ще стигнем до споразумение по пътя на преговорите между двете страни в резонно време", пише в съобщението.