"Анализ на МО показва, че отбранителната способност на армията няма да се повиши, връщането на казармата е икономически неизгодно", заяви съветникът на военния министър ген. Атанас Запрянов пред "Дарик", цитиран от в. "Сега".

Анализът бе дело на специална комисия, назначена от министър Николай Ненчев в края на февруари, след като депутати от Патриотичния фронт настояха да се върне наборната служба.

Министерството на отбраната се е отказало и от плановете си за военния отчет на младежите, които са навършили пълнолетие.

"На военен отчет ще се водят всички български граждани, които имат военна подготовка - двете категории доброволни резервисти и втората категория - запасните. Всички останали български граждани, които нямат военна подготовка, не се счита, че се водят на военен отчет. Този запис отпадна (от проектозакона), за да се избегнат всякакви спекулации и инсинуации около задълженията по военния отчет на българските граждани", обясни Запрянов.

Според доклада за състоянието на отбраната през 2015 г., за да изпълняват възложените им задачи, въоръжените сили трябва да са с обща численост не по-малко от 37 000 и не повече от 40 000. "В края на 2015 г. текущият некомплект военнослужещи достигна до 19%", призна обаче пред списание "НАТО и България" военният министър Николай Ненчев. Това означава, че липсват над 7000 души, за да се покрие поставеният минимум за нормално функциониране на армията, отбелязва в. "Сега".

Около 600 лв. е началната заплата на войник. Държавата трябва да предложи атрактивни условия, за да дойдат хората да служат в армията. Заплата от 600 лв. очевидно не е достатъчна и Министерството на отбраната ще има предложение за увеличение на тези заплати в разумни размери, коментира ген. Запрянов.