Веществото е олеамид - токсично е и се влага в пластмаси и смазки. Действа като приспивателно и като дрога, въздействаща на същите рецептори, които се влияят и от марихуаната.

"Това химическо вещество има доказани наркотични функции и по-конкретно - действа като седатив - приспивателно. Ако човек изяде една лъжичка или дори цяло бурканче, най-вероятно нищо няма да му се случи, освен да му се доспи. Но има и хипотеза, която води към идеята за пристрастяване", обясни Богомил Николов от "Активни потребители" пред Нова телевизия.

От асоциацията нямат право да посочат търговската марка на лютеницата, но увериха, че са подали сигнал в Софийската районна прокуратура и в Българската агенция по безопасност на храните още по Коледа.

Възможно е олеамидът да е попаднал случайно във въпросната лютеница от някаква пластмасова опаковка или от смазка за машините, използвани в производството, коментират експертите.

Откритото съдържание на забраненото вещество било между 0,1% и 1% от общото тегло на изследвания продукт.

Според токсиколози олеамидът се съдържа в много предмети, които използваме в ежедневието си, като пластмасовите чашки за кафе, например. Веществото обаче не било опасно, твърдят специалистите.

В лабораторните изследвания, започнали през лятото, били включени 12 марки лютеница. Освен индустриалните, били тествани и домашно произведени - от различни райони на страната. Разликата между първите и вторите е драстична в полза на домашното производство. В тях има много по-малко захар, сол и нишесте.

В някои от лютениците, предназначени специално за деца, било установено изключително високо съдържание на захар. Количеството й в определени видове лютеници било същото като това в един цял шоколад.

Добрата новина е, че в изследваните видове лютеница не са открити рапично олио и тиква. Те често се добавят в бурканчетата, защото са по-евтини заместители на обичайно използваните продукти.

Някои от пробите били изпращани и до лаборатория в Белгия за потвърждаване на резултатите.

Официално лабораторията на "Активни потребители" няма право да изследва храни. Затова проверка по казуса е започнала в БАБХ, Утре се очаква официално изявление от агенцията. Ако тя установи, че лютеницата със съдържание на олеамид е опасна,  ще бъде изтеглена от пазара.