Най-малко 8 души, включително петима чужденци, са загинали при нападението на джихадистите срещу луксозния хотел, заяви командващият т.нар. Специални сили за възпиране Махмуд Хамза пред местна телевизия, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

Сред петимата чужденци, чиято националност не беше оповестена, имало две жени.

"Нападателите, които се барикадираха на 21-ия етаж в хотела, обкръжен от силите за сигурност, се самовзривиха, задействайки привързаните към телата си експлозиви", заяви говорителят на операциите по сигурността в Триполи Исам ал Наас.

Едновременно с атаката, кола-бомба е била взривена на паркинга на хотела.

Отговорност за нападението срещу луксозния хотел, посещаван от чужденци, беше поета от клона на "Ислямска държава" в Либия в послание в Туитър, съобщи американският център за наблюдение на джихадистки сайтове, цитиран от Франс прес.

Според служител в хотела там били отседнали италиански, британски и турски граждани, но сградата била почти празна в момента на нападението.

Боевете в Либия не стихват

В Либия не стихват боевете между войските на централната власт и групировките от проислямисткия алианс "Либийска зора", поели в края на лятото контрола над Триполи, сред които е и "Ансар аш Шария".

Ислямистите подкрепят нелегитимния вече бивш временен парламент и "алтернативното правителство" начело с Омар ал Хаси, което не е признато от международната общност. В сблъсъците от последните месеци загинаха стотици, напомня агенцията.

След свалянето на Муамар Кадафи през 2011 г. в края на конфликт, продължил осем месеца, различни милиции, които се бореха срещу него, сега си оспорват властта в страната, изпаднала в хаос. Поради липса на добре обучена редовна армия и полиция Триполи не успява да наложи контрол над десетките опълчения.

Две правителства и два парламента си оспорват властта.

Правителството на Абдулах ат Тани обяви обща мобилизация за борба с радикалните милиции. Кабинетът прикани международната общност да вдигне ограниченията върху оръжейните доставки от чужбина за либийските правителствени войски, а местните племена - да подпомогнат властите, за да бъдат ликвидирани терористичните групировки.