Няма опасност онкоболни пациенти да останат без лекарства заради жалба срещу електронния търг за закупуване на противотуморни лекарствени продукти, който беше възобновен на 25.10.2017 г., увериха от Министерство на здравеопазването (МЗ) днес.

Вчера стана ясно, че на 10 ноември т. г. в Комисията за защита на конкуренцията е постъпила жалба срещу електронния търг за закупуване на лекарствени продукти за нуждите на лечебните заведения.

Вносител на сегашната жалба е „Софарма трейдинг“, поради което здравният министър Кирил Ананиев е спрял обществената поръчка, считано от деня на постъпване на жалбата в КЗК.

От МЗ обясняват, че спирането на процедурата няма да доведе до липсата на посочените по-горе лекарствени продукти, тъй като към момента лечебните заведения имат действащи договори за тяхното осигуряване.

Освен това в Постановлението на Министерския съвет, с което е създаден централният орган за покупки в сектор „Здравеопазване“ изрично е записано, че лечебните заведения са длъжни сами да закупуват необходимите им лекарствени продукти до сключване на рамкови споразумения от министъра на здравеопазването.

Това е третата жалба срещу електронния търг, като първите две окончателно са спечелени от Министерството на здравеопазването. Изложените доводи в третата жалба са същите като тези на първите две.

След като Комисията за защита на конкуренцията и Върховният административен съд се произнесат по подадената жалба, Министерството на здравеопазването ще възобнови обществената поръчка, посочват от министерството.

Електронната платформа за търговия с лекарства целеше да осигури прозрачна процедура, чрез която централизирано да бъдат купувани големи количества медикаменти за болниците и съответно да бъдат постигани по-ниски цени.

Договорът с фирмата разработчик "Контракс" бе подписан в края на декември 2015 г.  и е на стойност 215 965 лв. с ДДС. Въпреки че търгът беше официално обявен през декември 2016 г., впоследствие беше спрян по настояване на фармацевтичния бранш и една от причините беше именно да се направят корекции в платформата, припомня "Медиапул".

През октомври т. г. е-търгът за лекарства бе подновен от екипа на здравния министър проф. Николай Петров, като решението този път бе в него да участват само онкологични медикаменти за болнична помощ, предвид сериозния преразход по това перо в бюджета на НЗОК.