Прокопиев даде пресконференция непосредствено, след като Комисията за конфискация на незаконно придобито имущество обяви, че запорира имущество на него и семейството му е за над 199 млн. лева.


Целта на атаката от седем години е да се подчинят две независими медии "Капитал" и "Дневник". Упражниха всички инструменти за натиск - всякакви проверки от всички институции, дори за безопасност на труда, и се стигна до днес - гражданска конфискация, това е опасен инструмент, посочи Прокопиев, цитиран от БТА.

Нищо от това, което Комисията твърди, не е вярно, имало редица дела и данъчни проверки досега, а тезата на Комисията е върху невярно твърдение, че сделката за "Каолин" АД е незаконна, посочи още Прокопиев. Той заяви, че няма никакви нарушения в сделката и това е установено от съда.

КОНПИ твърди, че дружеството "Каолин" е бил придобито незаконно при занижена цена.

Прокопиев определи всичко като дребно мошеничество, което цели шок и всяване на смут в "Икономедиа" и фирмите, в които е инвеститор. Всичко това показва как работи системата за натиск у нас, добави Прокопиев.

Става дума за злоупотреба с власт в безпрецедентни размери. Има заплаха за правото на собственост на българските граждани, посочи той.

Един от адвокатите на Прокопиев, Георги Атанасов каза, че са обжалвали искането на Комисията за запор на имущество. Материалите са толкова много, че се събирали в кашони. Той призова компетентните институции да проверят дали изнесената информация от председателя на комисията и подчинените му не е класифицирана, както и дали са изнесени лични данни. В материалите, събрани по казуса, няма нищо, което да послужи на съда, за да провери истинността на всеки факт.

Теодор Захов - съиздател на "Икономедиа", обясни, че свободната медийна среда предразполага да се изказват свободни мнения, подкрепени от факти. Без модерна медийна среда не можем да бъдем водеща държава, посочи той.

Управителят на "Икономедиа" Галя Прокопиева покани председателя на комисията Пламен Георгиев да види на място дали наистина това не се отразява на изданията.

Иво Прокопиев отрече да има отношение по сделка с ЕВН. Отрече да има разминаване между доход и имущество и припомни, че вече няколко пъти той и съпругата му са проверявани, като досега не са били намирани никакви нарушения от данъчните.

Прокопиев заяви, че е уведомил премиера като е започнала проверката, но той не е взел отношение.

От КОНПИ заявиха, че е имало изтичане на класифицирана информация от Комисията към Прокопиев. За него е подаден сигнал до компетентните органи.

Безпрецедентно в рамките на проверката той ни изпрати документи, с които да обясни произхода на своите средства. По принцип това няма как да се случи в закритата част от проверката, защото той няма как да знае, че е проверяван, коментира по-рано днес председателят на Комисията Пламен Георгиев, цитиран от БНР.

Подозренията за теча падат върху един от членовете на КОНПИ, който не беше назован пред журналистите и който е подписал с особено мнение позицията за обезпечителният иск.

Разбра се, че с особено мнение се е подписала назначената в КОНПИ от експрезидента Росен Плевнелиев Лиляна Терзиева.