До разкритието се стигнало след разследване на bTV за съдържанието на т.нар. диетични кисели млека и извършен лабораторен анализ на произволно избрани 4 марки кисели млека. Резултатите били доказани след двукратно залагане на проби.

Заради по-високата масленост производителят ще бъде глобен с 1000 лева, а за наличието на растителни мазнини санкцията ще е 10 000 лева, тъй като от юни 2010 г. млечните продукти, които освен мляко съдържат и съставки като растителни мазнини и соев белтък, не могат да носят това наименование.

"Ние ще направим пълен одит на цялото предприятие, ще спрем производството, докато изясним каква е причината за тези резултати", заяви директорът на Агенцията по безопасност на храните д-р Йордан Войнов.

Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов допълни, че фирмата-производител ще бъде вкарана в списъка на рисковите предприятия и ще бъде проверявана системно. Той бе категоричен, че не може да съобщи коя е тя, защото законът му забранява, но препоръча на потребителите да следят кое мляко ще изчезне от пазара скоро.
"Глобите не ги плашат", призна министърът. По думите му най-тежкото наказание ще е загубата на доверието към производителя.

Проверки ще има и на всички останали в бранша. От Асоциацията на млекопреработвателите настояват за засилен контрол и солени глоби.
"Покрай тези издънки целият бранш търпи загуби", коментира д-р Асен Желязков от асоциацията.

От фирмата, произвела фалшивото мляко, пък заявиха, че ще оспорват резултатите от проверката.

Междувременно от „Обединена млечна компания” АД съобщиха, че откритият продукт с несъответствие между описаното на етикета и фактическото съдържание на обезмаслено кисело мляко (0,1% масленост), не е част от портфолиото на фирмата. Заводът на компанията е в Пловдив и в него се произвеждат млечните продукти под марките „Верея” и „Фибела”, уточниха от ОМК.