Това е забележителна стъпка в поредицата от социални реформи, прокарани от престолонаследника на близкоизточното кралство, предаде АФП.

Саудитска Арабия назначи жена за говорителка в посолство >>>

Министерството на културата и информация съобщи в изявление, че „кината ще започнат да оперират още от началото на 2018 г. - за първи път от повече от 35 г.".

Издаването на лицензи на кината ще започне незабавно, става ясно от разпространения текст.

"В качеството си на регулатор в киноиндустрията Главната комисия за аудиовизуални медии започна процеса на лицензиране на киносалони в монархията", се казва в изявление на министъра на културата и информацията Ауад бин Салих ал Ауад.

Той очаква първите киносалони да бъдат отворени през март 2018 г.

Отварянето на киносалоните ще бъде катализатор за икономическия растеж и за диверсификацията, очаква министърът. Чрез развитието на един по-широк културен сектор ще бъдат създадени нови работни места и ще се обогатят възможностите за кралството в света на развлекателната индустрия, обясни той.

Киносалоните бяха забранени в Саудитска Арабия в началото на 80-те години от ислямистите, които не насърчаваха развлекателната индустрия и смесването на мъже и жени на много от обществените места. Сега като част от реформите, извършвани от 32-годишния саудитски престолонаследник принц Мохамед бин Салман, правителството облекчава много от тези ограничения и планира също от догодина да отмени забраната за жените да шофират.

Кралска чистка разтърси Саудитска Арабия >>>

Правителството смята, че саудитската икономика, зависима от петрола и засегната от ниските цени на черното злато, ще извлече ползи от разрастването на развлекателната индустрия.

Очаква се до 2030 г. Саудитска Арабия да има над 300 киносалона с над 2000 екрана в тях. Правителството очаква киноидустрията да допринесе с над 90 милиарда риала (24 милиарда долара) за икономиката и за създаването на 30 000 постоянни работни места до 2030 г.

Твърди се, че регионални оператори на киновериги вече проучват възможностите за навлизане на пазара на Саудитска Арабия. Комисия, оглавена от министъра на културата и информацията, ще обяви следващата седмица подробности относно процеса на лицензиране на киносалоните.

Въпреки че киносалоните сега са забранени в Саудитска Арабия, саудитското кино започна да печели международно признание, отбелязва Франс прес.

Романтичната комедия "Бараках срещна Бараках на Махмуд Сабаг бе прожектирана тази година на Берлинале, докато филмът "Уаджида" на Хайфа ал Мансур през 2013 г. стана първият саудитски филм, който участва в надпреварата за чуждоезичен филм за американските награди Оскар.

Първият от двата филма разказва историята на държавен служител, който се влюбва в саудитско момиче, станало известно с постовете си в социалната мрежа Инстаграм.

Вторият филм разказва за 10-годишно момиче, което мечтае да има велосипед като всички момчета в ултраконсервативния й квартал, в който има строга сегрегация между жените и мъжете и представителите на двата пола учат в различни училища.

Саудитското правителство в последните няколко години подкрепя кинофестивал в източния град Дхахрам. Тази година на него бяха прожектирани 60 филма, произведени в монархията.