Това заяви пред БНТ началникът на "Пътна полиция" комисар Бойко Рановски. 

По думите му, основният фактор, който влияе на пътно-транспортната обстановка това е поведението на водача на пътя, но то се изгражда през годините преди той да е седнал зад волана.

"След това стигаме до обучението, което не е на необходимото ниво - има и хора, които не ги обучават както трябва. Предлагат се шофьорски курсове за 300 лв., което е нереална цена, за да се проведе курс по всички правила и изисквания. Това са курсове, които се провеждат фиктивно и тези хора излизат необучени. След това излизат на пътя и се вижда какво се случва", категоричен бе Рановски. 

Той обясни, че eдна от мерките, които ще предприеме "Пътна полиция", е агресивните водачи да бъдат призовавани в районното и да им бъде правена пълна проверка.

По думите на Рановски, два пъти повече в сравнение с миналата година са заловените с наркотици зад волана.

"Ние сме един основен фактор, който може да повлияе чрез контрола, но няма как на всеки завой, на всеки километър, на всеки участък, където стават тежки катастрофи, да има постоянно полицейско присъствие. Това, което ние предприемаме, с контрола, който осъществяваме, с това, че налагаме близо 1 млн. санкции годишно ние вършим дейност, която влияе на водачите, но не сме единствените, които можем да им повлияем", заяви началникът на "Пътна полиция".

Според него, неправилното изпреварване, навлизането в лентата за насрещно движение и превишената скорост са основните причини за възникване на тези тежки пътно-транспортни произшествия.

Бойко Рановски съобщи, че в момента КАТ разполага с 24 стационарни и 148 мобилни камери. Има сключен договор за доставка на нови 28 преносими камери. Текат сроковете за тази доставка и се надяват преди Нова година да бъдат доставени и да бъдат пуснати в употреба. Текат и процедури за допълнителни 56 преносими и 15 стационарни камери, уточни още комисар Рановски.

АНКЕТА: Можем ли да намалим катастрофите по пътищата