Това мнение той изрази пред парламентарната комисия, която проверява процедурата по закупуване на нова боен самолет, предаде БНР.

Тагарев каза още, че не е имало напрежение между Института и военновъздушните сили по времето, когато бяха оглавявани от Румен Радев. За подобно напрежение, на предишно заседание на комисията, намекна бившият военен министър Николай Ненчев.

Тагарев посочи, че трябва да се търси оферта за изтребител за самостоятелно патрулиране.

"Аз лично бих отишъл към рестартиране на процедурата, включително със залагане на повече самолети. Въобще не е логично сега да сключим договор за 8, а след 5-6 години да преговаряме за още 8, защото няма да преговаряме за други 8, а ще преговаряме за същия тип самолети. Безумно е да вземем да експлоатираме 8 самолета от един тип и 8 от друг тип. Това е много тежко", заяви той.

Бившият служебен министър изтъкна че многоцелевите изтребители са по-скъпи от прехващачите и закупуването на по-малък брой такива би означавало и по-малко летателни часове за пилотите.

Екип, съставен изцяло от хора от ВВС, е определил каква ще е тежестта на критериите за избор на нов изтребител. Бордът, който е трябвало да ги наблюдава е отказал да направи това. Отказ имало и от Съвета по отбрана, разказа пред парламентарната комисия Тодор Тагарев, пише "24 часа".

Моделът за оценка на офертите за нови изтребители е бил непълен, каза още той. По този непълен модел бяха избрани от служебното правителство като победител шведските изтребители "Грипен", а американските Ф-16 бяха декласирани.

Критериите оценяват по грешен начин колко време ще експлоатираме новите изтребители, каза Тагарев. Бившият министър обаче определи като нередно декласирането на Ф-16 от конкурса по формална причина схемата за плащане.