Законопроектът за промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), внесен от Министерски съвет, беше приет със 115 гласа "за", 35 "против" и 19 "въздържал се".

За реформата на Калфин гласуваха депутатите на ГЕРБ, Реформаторския блок, БДЦ и АБВ, както и четирима депутати от ДПС. Други шестима от движението се въздържаха, а по-голямата част от парламентарната им група не участва в гласуването.
Въздържа се и групата на Патриотичния фронт.

Срещу законопроекта гласуваха БСП и "Атака", които имаха собствени законопроекти за промени, отхвърлени от мнозинството.

Запазването на сегашното положение гарантира катастрофа с пенсиите в бъдеще, заяви Калфин.

Пенсионната реформа на Калфин

Проектът предвижда плавно увеличаване на възрастта за пенсиониране на мъжете и жените до достигане на 65 години и за двата пола към 2037 г. за масовата трета категория труд. Предвижда се стажът за пенсиониране също да се увеличава с по 2 месеца годишно до достигането на 40 години за мъжете и 37 години за жените към 2027 г.

За лицата, които нямат изискуемия осигурителен стаж, който е не по-малко от 15 години действителен такъв, се предлага също плавно увеличаване на възрастта за пенсиониране, която да достигне през 2029 г. 67 години.

Предлага се създаване на нова разпоредба за уреждане на възможността за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер на лица с изискуем осигурителен стаж и недостиг на възраст до 12 месеца. Пенсията се намалява с 0,4 % за всеки недостигащ месец и е пожизнена.

Възрастта за пенсиониране на упражняващите първа и втора категория труд също плавно ще се увеличава до достигане на 55 години за първа категория и 60 години за втора. В момента работещите първа категория труд мъже се пенсионират на 52 години и 8 месеца, а жените – на 47 години и 8 месеца. Запазват се възможностите за по-ранно пенсиониране на работещите първа категория труд – на 45 години при 10 години стаж в случай на съкращения от предприятието.

От 1 януари 2016 г. се предлага въвеждане на възраст за пенсиониране на работещите в сектор "Отбрана и сигурност", като възрастта следва да е 52 години и 10 месеца. Предлага се плавно увеличаване на възрастта до достигане на 55-годишна възраст.

Народното събрание прие и т.нар. таван на пенсиите да отпадне от 1 януари 2019 г.

Предвижда се увеличение на осигуровката за пенсия с по един процентен пункт съответно през 2017 и 2018 година. В момента вноската за фонд "Пенсии" е 17,8%, което означава, че през съответните години тя ще нарасне съответно на 18,8% и 19,8%.

За да не се допусне нарастване на общата данъчно-осигурителна тежест се отменя предвиденото увеличаване на осигурителната вноска в универсален пенсионен фонд от 5% на 7%, която трябваше да влезе в сила от 2017 година.

С промените на социалното министерство се предвижда доизграждане на промените в тристълбовия модел на осигуряване и въвеждането на възможност за избор дали да се осигуряваме както досега - в универсален пенсионен фонд и в държавното обществено осигуряване или само в държавното обществено осигуряване.

Остри дебати и предложения преди гласуването

Народното събрание разгледа на първо четене седем законопроекта за промени в КСО. Основният от тях е предложеният от Министерски съвет законопроект, изготвен от Ивайло Калфин и екипа му

"В момента бюджетът на НОИ е 9,6 млрд. лева, а допълнително има частни пенсионни фондове. Ресурсът е голям, а ефектът изключително малък. Ако се запази тази тенденция, като се има предвид демографската тенденция, след 10 години можем да очакваме още по-тежки резултати, още по-голяма зависимост от бюджета и обезсмисляне на солидарния стълб"
, каза при представянето на своя законопроект Ивайло Калфин.

По думите му българското население застарява, а след години ще има много по-малко хора, които произвеждат брутен вътрешен продукт. Според Калфин запазването на сегашната система гарантира катастрофа с пенсиите в бъдеще.

Той припомни, че законопроектът е резултат от изключително много разговори и консултации, още от ноември 2014 година. Той е съгласуван и с работодатели и синдикати.

Предложението на правителството предвижда плавно повишаване на възрастта и стажа при пенсиониране за всички категории труд, както и увеличение на пенсионните вноски. Преизчислението на пенсиите ще става по швейцарското правило. Предвижда се и възможност за по-ранно пенсиониране с по-ниска пенсия. Хората ще могат да избират, къде да се осигуряват за втора пенсия в частен фонд или в НОИ, както и ще могат да сменят решението си.

С тези мерки Калфин обещава 40% ръст на пенсиите към 2025 г.

“Мисля, че разбирам от финанси, но от фокуси не разбирам“, каза вицепремиерът в края на дебатите.

Корнелия Нинова от БСП представи алтернативни на правителството промени в КСО. Според нея трябва да се замрази повишението на възрастта и стажа за пенсиониране.

"При сегашните промени, ако човек е бил и 1 г. без трудов стаж той няма да отговаря на условията за пенсиониране", категорична бе тя.

Освен това Нинова предложи повишение на пенсионните вноски с 2% веднага. Както и повишение на максималния осигурителен праг на 3400 лв. Според нея тези мерки ще вкарат в НОИ над 900 млн. лв. годишно.

Нинова призна, че всички правителства, включително и това на БСП,  досега са понижавали вноските, което е дало на бизнеса над 20 млрд. лв.

"Трябва да признаем, че тази система не работи", каза депутатът.

Друго предложение на БСП е хората с 2-3 г. до пенсия да могат да се пенсионират по-рано с 0.4% сконто от пенсията на година. Това няма да доведе до повишаване на дефицита в НОИ, пресметна депутатът от БСП.

БСП предлагат също при изчисляване на пенсията, дела на всяка година осигурителен стаж да се увеличи от 1,1 на 1,2 от 1 януари 2016. В същото време за насърчаване оставането на пазара на труда на лица с висока квалификация, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, които продължават да работят без да се пенсионират, се предлага бонусиране на всяка допълнителна година осигурителен стаж, като за 1 година процентът е 4, за 2 години – по 4,5, за и над 3 години – по 5%.

Лицата родени след 31 декември 1959 година ще имат възможност на избор къде да отиват техните вноски, като за разлика от приетите в края на 2014 текстове, този избор няма да е еднократен. Той ще може да се прави веднъж годишно и не по-късно от 5 години преди навършване на пенсионна възраст.

Натрупаните средства по индивидуалните партиди от частните фондове, които гражданинът вземе решение да прехвърли само към държавното осигуряване, ще се съхраняват в т.нар. Сребърен фонд с цел да бъде възможна обратимост на този избор.

АНКЕТА: Одобрявате ли повишаването на пенсионната възраст?