"По този път в момента заминават нашите сънародници - емигранти и студенти и малцина се завръщат. По този път у нас вече не пристигат нови инвестиции, а за една година те са спаднали драстично. Страната ни получава само еврофондове, които се усвояват от клиентелата на властта. Когато те секнат, България ще се окаже аварирала на пътя", категоричен бе кандидатът за президент пред събралите се, предаде пресцентърът на кандидатурата.

"Всички искаме европейски път на развитие, който да ни прави европейска държава, да бъдем европейски граждани с демократично и свободно функциониращи институции, с европейски права и социален статус", посочи ген. Румен Радев и допълни, че ще работи имено за такава държава.

Той бе категоричен, че никога не е делил хората по цвят или партийна принадлежност. "Всички сме българи и всички заслужаваме да живеем достойно в нашата държава", каза още Радев.

По-рано кандидатът за президент посети и Д. Чифлик, Дългопол и Провадия, където се срещна с обществеността.

Илияна Йотова: Защо при втора степен на опасност не се свиква КСНС?

Управляващите нямат решения, нямат сила и воля да се справят с проблемите, ние с ген. Радев сме промяната, изтъкна кандидатът за вицепрезидент в Русе.

"Къде е държавата и защо, ако заплахите са реални, президентът Росен Плевнелиев не свиква КСНС, където е мястото да се обсъдят заплахите и да се вземат решения?", попита Илияна Йотова.

Повод за тревогата й стана изнесената от вътрешния министър Румяна Бъчварова информация, че България е задействала втора степен за опасност от мигрантските потоци.

Националният план за действие при извънредни ситуации, предвижда три нива на опасност, напомни Йотова. И допълни, че точно в този момент е необходимо институциите и основните политически сили да застанат зад твърди и ефективни решения.

"В тази тежка обстановка ни трябват силни личности. За съжаление, тези, които ни управляват, не могат да се справят. Г-жа Бъчварова е некомпетентна. Г-н Плевнелиев си отива, затова и бездейства. Г-н Борисов слуша "началството" и прави каквото му наредят отвън. Нямат решенията, нямат силата и нямат волята да се справят", категорична бе тя.

Законът за читалищата е от 1996 г. и трябва да се осъвремени

По-късно Илияна Йотова посети село Писанец и се включи в отбелязването на 115-та годишнина на местното читалище "Просвета-1901". Йотова се обяви за актуализиране на Закона за българските читалища, приет през 1996 г. от правителството на БСП.

Според нея в него трябва да се разпишат точно функциите на държавата и общините, за да могат читалищата да работят за утвърждаване на българщината.

"Днес пред нас има много предизвикателства, но трябва да обединим усилията да запазим българската култура и духовност. Читалищата са средище на този дух, в тях не важат партийни и етнически различия и пристрастия. Те ще помогнат да завещаем на децата си силата на традицията и родолюбието", подчерта Илияна Йотова.