Целта е да се създаде нов световен икономически ред, основан на етиката и търсене на общото благо, предаде БТА.

Предложението на Папския съвет за справедливост и мир бе оповестено днес. Документът е от 18 страници и е много конкретен, призоваващ, например за данъчни мерки върху финансовите транзакции.
Той бе предшествано от енциклика на Папа Бенедикт Шестнайсети от 2009 година, в което се посочва, че начинът на мислене, според който трябва да се преследва "печалба на всяка цена", е отговорен за световната финансова криза.

Новият документ подчертава, че икономиката се нуждае от етика. В него се предлага процесът на реформа да започне с ООН като отправна точка.
От Ватикана призоваха и за създаването на „световна обществена власт” и „световна централна банка”, която да ръководи финансовите институции, които са остарели и често неефективни в справянето с кризите, предаде "Фокус".

През февруари 2010 г. главата на Римокатолическата църква призова фирмите и предприятията да не се отдават единствено на преследване на печалби, а да проявяват по-голяма социална отговорност. "Производството на стоки и услуги не бива да се свързва непременно и само с постигането на икономическа печалба, а и с повишаване на благосъстоянието на всички", заяви тогава Бенедикт Шестнайсети.

Ройтерс коментира, че документът на Ватикана трябва да звучи като музика за ушите на демонстрантите от движението „Окупирай Уол стрийт” и подобните акции по света, протестиращи срещу забавянето на икономиката.